Chrapanie i bezdech senny – diagnoza i leczenie krok po kroku

Jeśli podejrzewasz, że masz bezdech senny, pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza. Przeprowadzi on badanie snu, aby określić, czy masz to schorzenie. Test może być przeprowadzony w klinice snu lub w zaciszu domowym. Po uzyskaniu wyników, lekarz zaleci odpowiednie leczenie bezdechu sennego. Zostanie przepisana terapia CPAP lub inny sprzęt medyczny.

Symptomy

Jeśli głośno chrapiesz i doświadczasz częstych przerw w oddychaniu w nocy, możesz cierpieć na bezdech senny. Stan ten powoduje nieregularne oddychanie podczas snu, co może skutkować bólami głowy, sennością w ciągu dnia i uczuciem dławienia się. Dodatkowo mogą wystąpić problemy z koncentracją lub uwagą.

Bezdech senny to poważne zaburzenie. Szacuje się, że 3 procent ludzi na całym świecie ma to zaburzenie. Może być zagrożeniem dla życia, ponieważ powoduje okresy płytkiego lub całkowitego braku oddechu. Co gorsza, może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru lub nadciśnienia.

W celu zdiagnozowania bezdechu sennego, lekarze mogą zalecić przeprowadzenie badania snu, które pozwala na monitorowanie oddechu danej osoby podczas snu. Podczas badania snu otolaryngolog może zbadać szyję, usta i gardło. Lekarz sprawdzi również objętość snu i pozycje, w których dana osoba śpi.

Objawy chrapania lub bezdechu sennego są podobne, chociaż nie każda osoba z bezdechem głośno chrapie. Chrapanie, które charakteryzuje się krótkimi, płytkimi oddechami, może być objawem bezdechu sennego. Zaburzenia snu mogą wpływać na oddychanie danej osoby, co zakłóca naturalny rytm organizmu i może powodować uczucie zmęczenia w ciągu dnia.

Podczas gdy objawy bezdechu mogą wskazywać na bezdech senny, nie są one wystarczające do potwierdzenia diagnozy. Aby określić, czy pacjent ma bezdech senny, czy nie, konieczne jest przeprowadzenie dokładnego badania snu.

Diagnostyka

W rozpoznaniu chrapania mogą pomóc różne procedury diagnostyczne. Badania te obejmują testy funkcji nosa, analizę akustyczną i badanie kliniczne. W niektórych przypadkach może być wskazane leczenie chirurgiczne. W innych przypadkach chrapiący pacjent może skorzystać z urządzenia do uwalniania mięśniowo-powięziowego.

Chrapanie może być objawem obturacyjnego bezdechu sennego, który dotyka około 3 procent populacji ogólnej. Zaburzenie to powoduje przerwy w oddychaniu i sprawia, że serce pracuje w nadgodzinach. Jest to również czynnik przyczyniający się do wysokiego ciśnienia krwi, udaru i chorób serca.

Chociaż istnieje coraz więcej badań dotyczących chrapania, wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Na przykład, jaki jest najlepszy sposób diagnozowania pacjenta z izolowanym chrapaniem? Izolowane chrapanie, które jest spowodowane wibracją tkanek miękkich w górnych drogach oddechowych, jest znacznym obciążeniem dla pacjenta i jego partnera w łóżku. Ponadto wiele z obecnie zalecanych metod leczenia chrapania opiera się na wytycznych dotyczących obturacyjnego bezdechu sennego. Stąd istnieje potrzeba dalszych badań w tej dziedzinie.

O ile samo chrapanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia chrapiącego, o tyle może wpływać na sen partnera, co może prowadzić do niedoboru snu. Ponadto chrapiący są bardziej podatni na wypadki, zwłaszcza podczas prowadzenia samochodu. W rzeczywistości około 20% śmiertelnych wypadków jest spowodowanych przez sennych kierowców.

Jeśli podstawowa przyczyna jest związana z podniebieniem miękkim, zabieg chirurgiczny znany jako uvulopalatopharyngoplastyka może być opcją. Zabieg chirurgiczny może być minimalnie inwazyjny, ale należy go rozważyć w zależności od indywidualnej anatomii pacjenta. Należy również pamiętać, że jeśli procedura chirurgiczna jest zalecana u pacjentów z ograniczeniami anatomicznymi, zwiększy ona ryzyko powikłań i chorobowości.

Specjalistyczne badanie snu może pomóc w zdiagnozowaniu stanu zdrowia danej osoby. W wielu przypadkach chrapiący pacjent może być leczony zachowawczo, za pomocą terapii pozycjonującej lub utraty wagi. Niektórzy chrapiący mogą wymagać również interwencji chirurgicznej. W niektórych przypadkach, szyna na wypukłość żuchwy może zmniejszyć chrapanie. Jeśli przyczyną są nieprawidłowości podniebienia miękkiego, chirurg może wykonać minimalnie inwazyjne zabiegi w celu skorygowania problemu.

Leczenie

Chrapanie i bezdech to dwa bardzo poważne schorzenia, a każda osoba cierpiąca na nie powinna poszukać odpowiedniego leczenia. Bezdech jest zaburzeniem, które powoduje, że ludzie wielokrotnie zatrzymują oddech podczas snu, czasami nawet na 10 sekund. Nieleczony bezdech senny może prowadzić do innych powikłań, takich jak wysokie ciśnienie krwi i powiększone serce. Istnieje kilka metod leczenia obu schorzeń. Pacjenci powinni przede wszystkim starać się unikać alkoholu i leków przed snem oraz spać na boku, aby poprawić przepływ powietrza.

Opcje leczenia chrapania i apnosa są różne, od zmiany stylu życia do stosowania pasków do nosa i urządzeń doustnych. Opcją jest również operacja. CPAP (Continuous Positive Airway Pressure), urządzenie połączone z maską, jest skutecznym sposobem leczenia bezdechu. W nocy maska zapewnia stałe ciśnienie wewnątrz dróg oddechowych, zapobiegając zapadaniu się i chrapaniu.

Chirurgia jest kolejną opcją leczenia chrapania i bezdechu. Otolaryngolodzy mogą wykonywać zabiegi chirurgiczne w celu zmniejszenia rozmiaru turbinki lub usunięcia mas nosowych. Mogą one również skorygować zastawki nosowe i odchylenie przegrody. U niektórych osób można również wykonać zabieg chirurgiczny w celu zmniejszenia rozmiaru podniebienia miękkiego, czyli somnoplastykę.

Na szczęście, leczenie medyczne chrapania i bezdechu staje się coraz bardziej skuteczne. Oprócz najnowszych osiągnięć medycznych, urządzenia do leczenia chrapania stają się coraz wygodniejsze i skuteczniejsze. W zależności od sytuacji, ustne urządzenia do oddychania mogą być przepisane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub otolaryngologa. Większość chrapiących wymaga jednak bardziej intensywnego leczenia, które może obejmować zmianę stylu życia, wkładki przeciw chrapaniu, ćwiczenia jamy ustnej oraz urządzenia do ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych.

Jeśli dolegliwości są poważne, można rozważyć terapię aparatami ustnymi. Urządzenia te są indywidualnie dopasowywane do jamy ustnej i mogą pomóc w poprawieniu jakości snu. Pacjenci mogą stosować te urządzenia w przypadku łagodnego lub umiarkowanego OSA lub w przypadku osób, które mają trudności ze stosowaniem CPAP.

Chrapanie jest powszechne u mężczyzn i osób z nadwagą. Zazwyczaj nasila się z wiekiem. Spożywanie alkoholu może również pogorszyć ten problem. Alkohol może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia chrapania i bezdechu.

Chirurgia

Chirurgiczne leczenie chrapania i zaburzeń snu jest znane jako somnoplastyka. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym w celu zmniejszenia nawykowego chrapania poprzez modyfikację tkanek podniebienia miękkiego i języczka. Zabieg ten zmniejsza objętość tych tkanek, usztywnia je i zmniejsza objawy chrapania.

Podniebienie miękkie, migdałki, języczek i zewnętrzne ściany gardła są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do powstawania bezdechów sennych i chrapania. Poprzez usunięcie tych struktur drogi oddechowe stają się szersze, co zmniejsza prędkość przepływu powietrza podczas snu. Inne zabiegi chirurgiczne są ukierunkowane na podstawę języka, która przyczynia się do chrapania.

Niektórzy pacjenci mogą odnieść korzyści z zastosowania implantu podniebiennego. Zabieg ten polega na wprowadzeniu małego pręta do podniebienia miękkiego. Pręt ten usztywnia podniebienie, zapobiegając blokowaniu dróg oddechowych przez podniebienie miękkie. Chociaż zabieg ten wiąże się z pewnym ryzykiem, okazał się skuteczny u wielu pacjentów.

Inną minimalnie inwazyjną procedurą w przypadku chrapania i zaburzeń snu jest procedura Pillar(r). Procedura ta polega na umieszczeniu metalowego implantu w podniebieniu miękkim, redukującego drgania, które powodują chrapanie. Zabieg ten może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub z sedacją. Może trwać zaledwie dwadzieścia minut.

Chirurgia w przypadku chrapania jest powszechnym sposobem leczenia bezdechu i redukcji chrapania. Ale ważne jest, aby pamiętać, że operacja nie będzie całkowicie wyeliminować objawy chrapania i apea. Chociaż może pomóc w zmniejszeniu chrapania, może również nasilić objawy zaburzenia, a niektórzy ludzie doświadczają nawrotu objawów w czasie.

Inne formy operacji mogą być bardziej skuteczne. Uvulopalatoplastyka, operacja polegająca na chirurgicznym usunięciu podniebienia miękkiego i języczka, jest mniej powszechna niż UPPP i ma mniej skutków ubocznych. Nie jest jednak zalecana u pacjentów z ciężkim bezdechem sennym.

Chociaż chirurgia może wyleczyć niektóre formy bezdechu i chrapania, większość pacjentów z tym schorzeniem nie wymaga żadnej formy operacji. Chrapanie, podobnie jak w przypadku bezdechu, jest spowodowane przez tkanki miękkie górnych dróg oddechowych podczas snu i jest objawem OSA.

Podobne tematy