Częste farbowanie włosów – skutki uboczne

Koloryzacja włosów może uszkodzić włosy poprzez otwarcie otoczki. Powoduje to, że włosy stają się słabe i łamliwe. Pozbawia je również wilgoci ze skóry głowy i korzeni. W konsekwencji, częste farbowanie włosów może prowadzić do ich wypadania – ta część materiału jest zaczerpnięta ze strony siegnijpopiekno.pl. Ponadto, jasne kolory mogą powodować jeszcze większe uszkodzenia włosów. Ponadto, stylizacja włosów za pomocą podgrzewanych urządzeń może również powodować uszkodzenia.

Przyczyny reakcji skórnych

Farby do włosów zawierają różne substancje chemiczne, które mogą podrażniać skórę i powodować reakcje alergiczne. Jednym ze związków chemicznych powodujących alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest parafenylenodiamina (PPD), która jest powszechna w ciemnych farbach do włosów. Ta substancja chemiczna jest wysoce reaktywna ze skórą i często jest przyczyną wysypki lub swędzenia. Reakcja zazwyczaj ustępuje po utlenieniu się PPD.

Objawy reakcji alergicznej na farby do włosów obejmują swędzenie, pokrzywkę, obrzęk i pęcherze. Objawy te pojawiają się zwykle na głowie, szyi i rękach. Mogą również obejmować trudności w przełykaniu i problemy z oddychaniem. W ciężkich przypadkach, ludzie mogą nawet cierpieć na śmiertelną anafilaksję.

Objawy reakcji

Składniki znajdujące się w produktach do farbowania włosów mogą powodować reakcje alergiczne u ludzi. Najczęstszym winowajcą jest parafenylenodiamina (PPD), substancja chemiczna występująca w benzynie, tuszu do drukarek i tymczasowym tuszu do tatuaży. Substancja ta może powodować swędzenie, pieczenie i pokrzywkę, a także prowadzić do obrzęku i pęcherzy na powiekach i skórze głowy.

Jeśli reakcja jest łagodna, zwykle można ją leczyć miejscowo stosując maść steroidową. Pacjent powinien również unikać ponownego stosowania farb do włosów z tymi samymi składnikami do czasu ustąpienia objawów. Najlepszym sposobem zapobiegania reakcji jest wykonanie testu płatkowego z różnymi farbami do włosów przed ich zastosowaniem.

Jeśli pacjent podejrzewa, że może mieć alergię na farbę do włosów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Reakcja na farbę do włosów może zacząć się od czerwonej, swędzącej wysypki na skórze głowy, która z czasem może się pogłębiać. W ciężkich przypadkach wysypka może przekształcić się w pęcherz lub silne zaczerwienienie.

Reakcja alergiczna na farbę do włosów może być przerażająca lub niewygodna. Specjaliści zalecają jednak przeprowadzanie testów płatkowych i zwracanie uwagi na składniki takie jak PPD. Jeśli obawiasz się farby do włosów, najlepiej całkowicie unikać koloryzacji. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta i szukaj ostrzeżeń. Powinnaś również wykonać test na alergię, aby sprawdzić, czy nie jesteś uczulona.

Amoniak powoduje suche, łamliwe, matowe, niezdrowo wyglądające włosy

Amoniak jest powszechnym środkiem chemicznym stosowanym do koloryzacji włosów i został powiązany z suchymi, łamliwymi i niezdrowo wyglądającymi włosami. Na szczęście istnieje wiele produktów, które mogą zwalczyć szkody wyrządzone przez amoniak. Jedną z opcji naprawy łamliwych, matowych włosów jest stosowanie łagodniejszych szamponów i usług koloryzacji. Produkty te zmniejszą ilość amoniaku obecnego we włosach i mogą wymagać mniejszej ilości aplikacji w ciągu roku. Oprócz tych produktów do pielęgnacji włosów, możesz wypróbować pasemka balayage, które zazwyczaj nakładane są na połowie długości i na końcach włosów i mogą wymagać poprawek tylko raz lub dwa razy w roku.

Suche, łamliwe i niezdrowo wyglądające włosy mogą być oznaką innych problemów z włosami. W zależności od przyczyn, włosy mogą źle reagować na ciepło lub zabiegi chemiczne. Mogą być zbyt suche lub zbyt tłuste, co powoduje rozdwajanie się końcówek i przerzedzanie włosów.

Inną częstą przyczyną suchych, łamliwych i matowych włosów jest nadmierna ekspozycja na słońce, chlor i słoną wodę. Amoniak degraduje naturalną strukturę włosów poprzez zmianę poziomu pH i kwasowości. Powoduje to łamliwość, suchość i niezdrowy wygląd włosów.

Amoniak jest również odpowiedzialny za rozwój puszących się włosów. Może on sprawić, że łuska włosa zostanie rozszczelniona. Skórki nie leżą już na korze, co może prowadzić do rozdwajania się końcówek, łamania i zniszczonych włosów.

Zwiększone ryzyko zachorowania na raka

Częste farbowanie włosów zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów raka. Długotrwałe stosowanie trwałych farb do włosów zostało powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka podstawnokomórkowego. Jednak dokładny mechanizm tego związku nie jest znany. Ostatnie badania wykazały jednak, że ciemniejsze lub jaśniejsze włosy mogą zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów, takich jak chłoniak Hodgkina.

W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Cancer Prevention and Control, przyjrzano się ponad 45 000 kobiet w USA i stwierdzono zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika u kobiet, które często farbowały włosy. Badanie wykazało również większe ryzyko wśród czarnych kobiet, w porównaniu do białych kobiet.

Badania dotyczące farby do włosów i ryzyka raka u ludzi wykazały mieszane wyniki. Niektóre wykazały zwiększone ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów u osób regularnie farbujących włosy, podczas gdy inne nie znalazły żadnego związku. Spośród badanych nowotworów, rak pęcherza moczowego ma najsilniejsze dowody. Jednak regularne farbowanie włosów może nie zwiększać ryzyka zachorowania na raka pęcherza.

Farby do włosów zawierają substancje chemiczne, o których wiadomo, że powodują raka. Te substancje chemiczne są stosowane w różnych produktach do koloryzacji włosów, a niektóre z nich okazały się rakotwórcze u zwierząt. Z tego powodu naukowcy próbowali ustalić, czy farby do włosów zwiększają ryzyko wystąpienia raka u ludzi.

Amoniak powoduje problemy z oddychaniem

Częste farbowanie włosów może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne, szczególnie u osób, które mają predyspozycje do zapalenia płuc. Nadsiarczan chemiczny występujący w farbach do włosów może podrażniać drogi oddechowe i prowadzić do kaszlu lub pełnoobjawowego ataku astmy. Wysokie stężenie amoniaku występującego w farbach do włosów może również nasilić problemy z oddychaniem.

Amoniak powoduje białaczkę

Istnieje szereg badań, które sugerują, że częste farbowanie włosów zwiększa ryzyko rozwoju raka. Jednak badania te koncentrowały się na konkretnych typach raka, a nie na wszystkich ludziach. Badania te dotyczyły również osób, które często farbują włosy oraz w miejscu pracy. W rzeczywistości, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia, której celem jest odkrywanie przyczyn raka, stwierdziła, że narażenie w miejscu pracy na barwniki do włosów jest “prawdopodobnie rakotwórcze dla ludzi.” Pomimo mieszanych wyników tych badań, jedna agencja zdrowia, National Toxicology Program, nie sklasyfikowała częstego farbowania włosów jako możliwej przyczyny raka.

Naukowcy zbadali związek między częstym farbowaniem włosów a ryzykiem wystąpienia raka pęcherza i krwi. Wyniki sugerują, że może istnieć związek, choć dokładna przyczyna nie jest znana. Naukowcy zajmujący się nowotworami wykorzystują dwa główne rodzaje badań, aby określić, czy coś powoduje raka. Substancje te nazywane są czynnikami rakotwórczymi.

Podobne tematy