Terapia fotodynamiczna a terapia światłem LED – lista najważniejszych różnic

Istnieje kilka podstawowych różnic pomiędzy terapią fotodynamiczną a terapią światłem LED. Terapia fotodynamiczna (PDT) polega na zastosowaniu leku uwrażliwiającego na światło i bardzo jasnego światła w celu zabicia komórek rakowych. Z drugiej strony, fototerapia LED wykorzystuje bardziej specyficzny zakres długości fal do leczenia określonych celów.

PDT zabija komórki nowotworowe za pomocą leku uwrażliwiającego na światło i bardzo jasnego światła

Terapia fotodynamiczna zabija komórki nowotworowe za pomocą intensywnej wiązki światła i leku uwrażliwiającego na światło w celu uszkodzenia komórek nowotworowych. Lek jest podawany dożylnie lub w postaci kremu miejscowego. Lekarz nakłada krem lub lek dożylny na obszar dotknięty chorobą i może zastosować opatrunek, aby zapobiec ścieraniu się kremu. Następnie pacjent z rakiem jest naświetlany światłem o określonej długości fali. Komórki nowotworowe są niszczone w wyniku reakcji chemicznej wywołanej przez światło i tlen. Proces terapii fotodynamicznej może być powtarzany w miarę potrzeby.

Terapia fotodynamiczna ma wiele korzyści i może leczyć raka we wczesnych stadiach. Na przykład może zapobiec konieczności przeprowadzenia operacji u pacjentów z płaskonabłonkowym rakiem płuca. Według badania opublikowanego w Journal of Clinical Oncology, terapia fotodynamiczna może poprawić jakość życia pacjentów z rakiem. Wykorzystuje ona światłoczuły lek o nazwie porfimer sodowy (Photofrin), który jest aktywowany przez czerwone światło emitowane przez laser. FDA zatwierdziła ten lek do leczenia niektórych rodzajów raka.

Lek wrażliwy na światło jest wprowadzany do krwiobiegu lub nakładany na skórę w celu zabicia komórek nowotworowych. Lek reaguje następnie ze światłem, wytwarzając specjalną formę tlenu, która zabija komórki rakowe. Zabija również naczynia krwionośne związane z rakiem i alarmuje układ odpornościowy organizmu do ataku na raka.

terapia światłem LED może poprawić łuszczycę i łagodny do umiarkowanego trądzik

terapia światłem LED wykorzystuje światło o różnej długości fali do leczenia stanów zapalnych skóry. Niebieskie światło, w szczególności, zabija bakterie powodujące trądzik. Z kolei światło czerwone zmniejsza stan zapalny zmian trądzikowych oraz poprawia koloryt, strukturę i przejrzystość skóry.

Poza stanami zapalnymi skóry, terapia światłem LED może zmniejszyć blizny i wspomóc gojenie się ran. Poprawia również krążenie krwi i odżywia skórę, co może pomóc w przypadku starzenia się i trądziku. Niektóre badania wykazały, że czerwone i niebieskie światło LED jest bardziej skuteczne niż konwencjonalne metody leczenia trądziku w zakresie poprawy objawów.

Naukowcy stwierdzili, że sekwencyjna terapia światłem LED może poprawić zmiany łuszczycowe. Diody LED są w stanie dostarczyć kombinację światła o długości 633 nm i 830 nm. Ta kombinacja zapewnia 60-100% wskaźnik oczyszczania. Ponadto, światło jest bezpieczne i skuteczne dla pacjentów z łuszczycą.

Terapia światłem LED wnika głęboko w skórę i powoduje zmiany w komórkach skóry. Światło wytwarzane przez diody LED ma właściwości przeciwzapalne i promuje regulacyjne komórki T. Stymuluje również produkcję witaminy D, ważnego czynnika w leczeniu łuszczycy.

Terapia światłem LED jest stosunkowo nową technologią w pielęgnacji skóry, ale wykazała obiecujące wyniki. Ponieważ nie stosuje się w niej szkodliwych substancji chemicznych ani laserów, terapia światłem LED może być dobrym wyborem dla osób, które chcą mieć gładszą skórę bez dotkliwych skutków ubocznych. Jednak przed zastosowaniem terapii światłem LED należy skonsultować się z dermatologiem lub lekarzem.

Efekty uboczne terapii światłem LED

Chociaż terapia światłem LED nie jest tak szkodliwa jak Pulsed Dye Laser czy Accutane, efekty uboczne zabiegów są nadal możliwe. Niektórzy pacjenci doświadczyli dyskomfortu i zaczerwienienia po zabiegu. Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca jednak tę metodę, ponieważ nie emituje ona promieni UV. Zabieg jest również bezpieczny dla osób o wrażliwej skórze.

Terapia światłem LED może być stosowana w domu lub w gabinecie lekarskim. Światło nakłada się jednorazowo na kilka minut. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, terapia światłem LED powinna być stosowana kilka razy w tygodniu. Pacjenci powinni również unikać noszenia makijażu podczas sesji.

Chociaż wykazano, że zabieg poprawia koloryt skóry, korzyści są tymczasowe. Z biegiem czasu skóra będzie nadal tracić kolagen, ponieważ komórki ulegają przemianie. W związku z tym pacjenci będą potrzebowali okresowych sesji podtrzymujących. Domowe urządzenia do terapii światłem LED wykorzystują niższe częstotliwości, a efekty są mniej dramatyczne. Należy je jednak stosować zgodnie z instrukcją producenta, aby uniknąć skutków ubocznych.

Niektóre z korzyści terapii światłem LED obejmują zdolność do wnikania w głąb skóry. Oprócz zdolności do eliminowania komórek nowotworowych, hamuje ono również proliferację keratynocytów i moduluje odpowiedzi immunologiczne komórek T. Terapia ta jest stosowana w leczeniu różnych stanów chorobowych, w tym chorób skóry, nowotworów i niektórych stanów nienowotworowych.

Podobne tematy