Skutki uboczne przeszczepu włosów – jak długo muszę czekać?

Jeśli rozważasz przeszczep włosów, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać podczas procesu rekonwalescencji. Sam zabieg jest stosunkowo bezbolesny, jednak przez co najmniej 24 godziny należy liczyć się z opuchlizną i bólem w miejscu przeszczepu. Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą pomóc w poradzeniu sobie z tym problemem. Jeśli ból jest silny, lekarz może przepisać leki przeciwzapalne i antybiotyki.

Efekty uboczne

Jeśli rozważasz poddanie się przeszczepowi włosów, będziesz chciał wiedzieć o efektach ubocznych zabiegu. Większość przeszczepów włosów powoduje tymczasową opuchliznę, która jest na ogół przejściowa. Najczęściej dotyka ona okolic oczu i czoła. Podczas gdy obrzęk zwykle ustępuje w ciągu kilku dni, ciężkie przypadki mogą trwać dłużej. Po zabiegu może również wystąpić odrętwienie w miejscu, w którym przeszczepiane są włosy. Drętwienie mija po około 18 tygodniach, ale jeśli nie ustępuje, należy skontaktować się z lekarzem.

W zależności od zabiegu, może być konieczne noszenie nakrycia głowy i unikanie bezpośredniego światła słonecznego przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu. Po pierwszym tygodniu można wznowić pracę, ale trzeba będzie unikać forsownych aktywności przez okres do tygodnia. Należy również unikać drapania okolicy dawcy. Przez pierwsze trzy tygodnie należy regularnie myć włosy, ale należy unikać stosowania ostrych szamponów i uciskania tego miejsca.

Podczas zabiegu chirurg przygotuje miejsce, w którym zostaną wszczepione przeszczepione mieszki włosowe. Następnie chirurg użyje skalpela lub igły, aby utworzyć małe szczeliny w skórze głowy, w których umieszczone zostaną przeszczepy. Procedura trwa od czterech do ośmiu godzin, w zależności od wielkości przeszczepów. W zależności od wielkości obszaru dawczego, może być konieczne poddanie się zabiegowi uzupełniającemu.

Po operacji przeszczepu włosów, należy unikać ciężkich ćwiczeń i wysiłku. Umiarkowane ćwiczenia są w porządku, ale ważne jest, aby utrzymać tętno i ciśnienie krwi w bezpiecznym zakresie. Spróbuj jogi, tai chi i szybkich spacerów zamiast ciężkich ćwiczeń. Możesz również spróbować umiarkowanych przejażdżek rowerowych, ale pamiętaj o noszeniu sprzętu odblaskowego i używaniu kasku.

Czas rekonwalescencji

Czas rekonwalescencji po zabiegu przeszczepu włosów może się różnić w zależności od rodzaju wybranej procedury i obszarów skóry głowy, w których chcesz przeszczepić włosy. Przeszczep włosów FUE (Follicular Unit Extraction) wykorzystuje mniej inwazyjną procedurę, która nie wymaga szwów ani nacięć. Technika ta jest bardzo podobna do FUT, z tym, że przeszczepy są pobierane pojedynczo.

Po zabiegu najlepiej przez tydzień unikać forsownej aktywności. Jest to spowodowane tym, że intensywna aktywność może zwiększyć ilość krwi krążącej w skórze głowy i może spowodować krwawienie. Ponadto lekarz może poprosić o niepodejmowanie aktywności seksualnej przez 10 dni po zabiegu, aby upewnić się, że nacięcia goją się prawidłowo. W pierwszym miesiącu po zabiegu lekarz może chcieć zobaczyć pacjenta kilka razy, aby sprawdzić postępy w gojeniu.

Czas rekonwalescencji po zabiegu przeszczepu włosów może być różny, ale ogólnie rzecz biorąc, pacjenci powinni spodziewać się nowych włosów wyrastających przez skórę głowy w ciągu 5 do 6 tygodni. Nowe włosy będą początkowo cienkie, ale z czasem będą rosły i zagęszczały się. Proces ten może powodować tymczasowy stan przypominający trądzik, zwany wrastaniem włosów.

Po przejściu operacji przeszczepu włosów, otrzymasz szczegółowe instrukcje pooperacyjne od chirurga. Instrukcje te pomogą Ci dojść do siebie po operacji oraz pomogą Ci szybko i w pełni się zagoić. Instrukcje pooperacyjne wyjaśnią również, jak dbać o nowe włosy. Należy unikać drapania skóry głowy, ponieważ może to spowodować zakażenie i utratę wszczepionych włosów. Ponadto otrzymasz recepty na zapobieganie infekcji i obrzękom.

Przez kilka dni po zabiegu na głowie będzie występował lekki obrzęk. Zwykle znika on w ciągu 5-7 dni, choć możliwe jest wystąpienie niewielkich zakrzepów krwi wokół miejsca nacięcia. W miejscu nacięcia wystąpi również pewne zaczerwienienie, które jednak zniknie po około tygodniu. Należy również odczekać co najmniej tydzień przed powrotem do pracy.

Powikłania

Efekty uboczne przeszczepu włosów są bardzo rzadkie i zazwyczaj krótkotrwałe. Niektórzy pacjenci doświadczają tymczasowej utraty czucia po zabiegu, ale zazwyczaj ustępuje ona w ciągu sześciu tygodni. Po zabiegu pacjenci mogą spodziewać się wzrostu włosów o około pół cala miesięcznie. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych, pacjenci powinni skontaktować się z linią doradczą i zostać ocenionym przez wyszkolonego specjalistę.

Zakażenie: Innym ryzykiem operacji przeszczepu włosów jest infekcja. U niektórych pacjentów mogą wystąpić miejscowe infekcje w miejscu dawcy i biorcy. Chociaż infekcje te są rzadkie, mogą się zdarzyć. Mogą być spowodowane niewłaściwą higieną lub nadmiernym tworzeniem się skorupy w miejscu dawcy. Objawy zakażeń w miejscu biorcy są różne, ale mogą obejmować grudkowo-krostkowe, wahania i zaczerwienienie. Jeśli dojdzie do zakażenia miejsca biorcy, leczenie będzie obejmować przykładanie ciepłych okładów na dotknięty obszar i przyjmowanie antybiotyków.

Pacjenci powinni mieć listę pytań do chirurga. Jeśli chirurg nie ma czasu odpowiedzieć na wszystkie pytania podczas konsultacji, personel może odpowiedzieć na nie za Państwa. Nie czuj się skrępowany zadając pytania. Pamiętaj, że chirurg przeszczepu włosów spędził lata szkolenia, aby być ekspertem w chirurgii przeszczepu włosów. Oznacza to, że znają procedury i ryzyko z nimi związane.

Po zabiegu najlepiej unikać forsownej aktywności przez kilka dni. Ciężki trening może dodatkowo obciążać skórę głowy i powodować krwawienia. Lekarze mogą również odradzać aktywność seksualną przez co najmniej 10 dni. Rekonwalescencja po przeszczepie włosów

Po przeszczepie włosów pacjenci muszą przestrzegać kilku zasad dotyczących rekonwalescencji. Pierwszą z nich jest nie dotykanie skóry głowy przez pierwsze 48 godzin. Ma to na celu pomóc skórze głowy leczyć. Nie powinni również ćwiczyć ani podnosić żadnych ciężkich przedmiotów przez dwa tygodnie. W piątym dniu pacjenci mogą delikatnie myć włosy. Szczegółowy program opieki po zabiegu zostanie dostarczony. Pacjenci powinni również unikać drapania lub swędzenia obszaru chirurgicznego. Odrastanie przeszczepionych włosów potrwa około trzech do czterech tygodni. Po tym czasie obszar ten zostanie całkowicie zagojony.

Po zabiegu ważne jest, aby ograniczyć alkohol, palenie papierosów i kofeinę. Należy również unikać stosowania wszelkich produktów na bazie chemicznej przez dwa tygodnie i unikać ekspozycji na silne światło słoneczne przez cztery tygodnie. Po trzecim dniu pacjenci mogą zacząć nosić czapki i delikatnie myć włosy. Powinni unikać zamoczenia tego obszaru i używać szamponu dla dzieci do mycia włosów. Ważne jest, aby nie używać prysznica z gorącą wodą ani wody pod ciśnieniem.

Pacjentom zaleca się unikanie bezpośredniego światła słonecznego przez dwa tygodnie po zabiegu. Powinni również nosić nakrycie głowy, aby zapobiec oparzeniom słonecznym. Powinni również stosować krem nawilżający, aby zapobiec wysuszeniu skóry głowy. Ponadto pacjentom zaleca się przyjmowanie dużej ilości wody. Pomaga to w zmniejszeniu dyskomfortu w obszarze chirurgicznym. Pacjenci mogą również używać cytryny lub limonki w swojej wodzie, aby uczynić ją przyjemniejszą.

Chociaż sama operacja jest stosunkowo bezbolesna, pacjenci mogą odczuwać pewien ból i obrzęk w miejscu przeszczepu przez co najmniej pierwsze 24 godziny. Środki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne bez recepty pomogą złagodzić ból. Niektórym pacjentom mogą być również przepisane antybiotyki.

Ograniczenia dotyczące seksu po przeszczepie włosów

Po przeszczepie włosów, prawdopodobnie jesteś chętny do powrotu do normalnej aktywności seksualnej, ale musisz przestrzegać wytycznych lekarza. Ogólnie rzecz biorąc, nie należy podejmować aktywności seksualnej przez siedem do dziesięciu dni po zabiegu, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia przeszczepów.

Przez co najmniej dziesięć dni po przeszczepie włosów należy unikać seksu i forsownych ćwiczeń. Jest to spowodowane tym, że zabieg wymaga wykonania drobnych nacięć na skórze głowy. Zazwyczaj nie są one widoczne po pięciu do siedmiu dniach, ale należy być świadomym potencjalnych komplikacji. Nacięcia zagoją się bardzo szybko u osób w dobrym stanie zdrowia, ale nadal należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć zapalenia i infekcji.

Podobne tematy