Opaska na chrapanie

Istnieją różne metody leczenia chrapania, w tym leki przeciw chrapaniu, paski ułatwiające oddychanie oraz uvulopalatoplastyka wspomagana laserem. W tym artykule przedstawimy przegląd każdej z metod. Możesz również spróbować zabiegu “dwa w jednym”, który łączy w sobie anty-chrapanie i oczyszczanie powietrza. Jednak zapach wytwarzany przez te produkty nie jest zbyt przyjemny. Ważne jest, aby umyć je przynajmniej dwa razy wodą z mydłem.

Rozszerzacz nosa

Rozszerzacz nosa służy do zapobiegania zapadaniu się nozdrzy, co jest jedną z podstawowych przyczyn chrapania. Ponadto urządzenia te pomagają zwiększyć przepływ powietrza w jamie nosowej, co może zmniejszyć chrapanie. Rozszerzacz nosa jest łatwy w użyciu i może być świetną opcją dla tych, którzy próbowali konserwatywnych metod leczenia, ale nadal doświadczają chrapania. Mogą one jednak nie być odpowiednie dla osób z bezdechem sennym.

Chociaż rozszerzadła nosowe były badane pod kątem ich potencjału w łagodzeniu chrapania, większość badań nadal nie jest jednoznaczna co do ich skuteczności. Jedynym wiarygodnym sposobem, aby dowiedzieć się na pewno, czy rozszerzacz nosa może pomóc w problemie chrapania, jest przeprowadzenie badań klinicznych. Jeśli podejrzewasz, że możesz odnieść korzyść z zastosowania rozszerzacza nosa, powinieneś najpierw skonsultować się z lekarzem przed wypróbowaniem go – informacja ta jest wzięta od redaktora serwisu beautywithwhitney.com.

Rozszerzadła nosowe są dostępne zarówno w odmianach jednorazowych, jak i wielokrotnego użytku. Zewnętrzne rozszerzadła nosowe są zwykle wykonane ze sztywnego paska, który umieszcza się na zewnętrznej stronie nosa. Są one skuteczne w zmniejszaniu chrapania, ponieważ pociągają nozdrza otwarte. W większości przypadków wynikający z tego zwiększony przepływ powietrza jest przyczyną zmniejszenia chrapania.

Rozszerzacz nosa jest skuteczną opcją dla pacjentów, którzy doświadczają niedrożności nosa z powodu alergii, odchylonej przegrody lub zatkanego nosa. Mogą być niedrogie, nieinwazyjne i oferują natychmiastową ulgę. Ponadto nie tracą swojej skuteczności po dłuższym stosowaniu.

W małym badaniu z udziałem 11 osób z bezdechem sennym, rozszerzadła nosowe zmniejszyły występowanie bezdechów. Ponadto rozszerzadła nosowe poprawiły ilość tlenu we krwi, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Optymalna zawartość tlenu we krwi zwiększa metabolizm i produkcję energii. Oprócz poprawy jakości snu, rozszerzadła nosowe zmniejszają również odgłosy chrapania, co czyni je doskonałą alternatywą dla pasków nosowych.

Rozszerzadła nosowe występują w kilku kształtach i rozmiarach oraz są dostępne z wielu różnych materiałów. Najlepiej, jeśli pasują do nosa i są lekkie, ale nie nieporęczne. Ponadto powinny być w stanie dostosować się do kształtu nosa. Jeśli musisz znaleźć taki, który pasuje do Twojego nosa, poszukaj takiego, który jest wykonany z silikonu klasy medycznej – ten materiał jest miękki i trwały. Paski

Breathe Right Paski

Breathe Right to prosta, skuteczna metoda na poprawę snu i ograniczenie chrapania. Działają one poprzez otwarcie dróg przepływu powietrza w nosie i gardle. Często problem chrapania pojawia się, gdy gardło jest zwężone przez ciężar języka i podniebienia miękkiego. Gdy powietrze przechodzi przez gardło, powoduje drgania tkanek i pozbawia organizm tlenu. Gdy tak się dzieje, mózg wysyła do organizmu wiadomość o przebudzeniu, co powoduje przebudzenie.

Podczas gdy wiele innych metod polega na stosowaniu tabletek lub sprayów do nosa w celu leczenia zatkanego nosa, paski Breathe Right na chrapanie są wygodnym, wolnym od leków rozwiązaniem, które działa od razu. Paski są wykonane z silikonu i działają natychmiast, aby zapobiec chrapaniu.

Inną metodą leczenia chrapania jest stosowanie aromaterapii w celu otwarcia dróg nosowych. Paski Breathe Right zawierają lawendę i mentol, które pomagają otworzyć nos i złagodzić zatory. Paski są dostępne w trzech rozmiarach, więc użytkownicy powinni wybrać taki, który najlepiej pasuje do ich nosa.

Paski do nosa Breathe Right są łatwym, nieinwazyjnym rozwiązaniem problemu chrapania, ale niektórzy chrapiący mogą nie odnieść z nimi sukcesu. Mogą one nie być dla nich odpowiednio dopasowane i będą wymagały okresu prób i błędów, aby znaleźć rozwiązanie, które się u nich sprawdzi.

Paski te są delikatne dla skóry i zaprojektowane w celu zmniejszenia chrapania spowodowanego zatkaniem nosa. Są one dostarczane w opakowaniach po 50 pasków i są łatwe do zastosowania. Dostępne są również paski o zwiększonej mocy, które ułatwiają oddychanie i zapobiegają chrapaniu.

Zewnętrzne rozszerzadła do nosa to kolejna opcja zmniejszenia chrapania. Działają one poprzez zwiększenie zdolności dróg oddechowych do przepuszczania powietrza. Zwiększony przepływ powietrza zmniejszy wibracje chrapania. Niektórzy ludzie mogą nie korzystać z tych urządzeń, jednak, a ci z bezdechem sennym może nie być odpowiedni dla nich.

Paski nosowe są od lat używane przez wiele osób jako pomoc w oddychaniu, a także są doskonałym rozwiązaniem na chrapanie. Ich działanie polega na otwieraniu jamy nosowej i pomaganiu chrapiącemu w uzyskaniu dobrego nocnego odpoczynku. Paski Breathe Right są łatwe do zastosowania i usunięcia i są szeroko dostępne w krajowych sklepach.

Laserowo wspomagana uvulopalatoplastyka

Laserowo wspomagana uvulopalatoplastyka jest zabiegiem chirurgicznym wykorzystującym laser CO2 do powiększenia przestrzeni powietrznej jamy ustno-gardłowej. Jest to skuteczna metoda leczenia głośnego, nawykowego chrapania, może również zmniejszyć zespół oporu górnych dróg oddechowych. Uvuloplatoplastyka wspomagana laserem jest zabiegiem ambulatoryjnym, który może poprawić jakość snu pacjentów. Zabieg ten wiąże się jednak z ryzykiem.

Powiększony języczek może również prowadzić do bezdechu sennego, stanu, który może być spowodowany przez powiększony języczek. Laserowo wspomagana uvulopalatoplastyka jest zabiegiem ambulatoryjnym, który może znacznie zmniejszyć problemy z oddychaniem i chrapanie. Zabieg działa poprzez usunięcie nadmiaru tkanki z gardła i języczka. Dzięki temu uzyskuje się większe przejście oddechowe i minimalne uszkodzenie otaczających tkanek. Pacjenci zazwyczaj szybko wracają do zdrowia po zabiegu.

Przed poddaniem się zabiegowi pacjenci powinni zostać poddani ocenie pod kątem występowania obturacyjnego bezdechu sennego. Należy również dokładnie przeanalizować historię choroby i nawyki dotyczące snu. Pacjenci powinni również zostać poinformowani o anatomii górnych dróg oddechowych i o tym, jak chrapanie może na nie wpływać. Podczas zabiegu pacjent zostanie umieszczony w pozycji siedzącej. Lekarz powinien wyjaśnić pacjentowi, jak skoordynować okresy wdechu i wydechu z zabiegiem laserowym.

Laserowo wspomagana uvulo-palatoplastyka jest skutecznym zabiegiem u pacjentów z ciężkim chrapaniem. Jednak odsetek niepowodzeń LAUP jest wyższy w pierwszych dwóch latach po operacji. Ponadto pacjenci mogą doświadczać subiektywnego nawrotu chrapania nawet po zabiegu.

Chociaż LAUP nie jest idealną opcją chirurgiczną w przypadku chrapania, ma szereg zalet. LAUP jest nie tylko bezpieczny, ale może być nawet realnym rozwiązaniem chirurgicznym dla osób z łagodnym bezdechem sennym.

Implanty podniebienne

Implanty podniebienne są umieszczane chirurgicznie w podniebieniu miękkim w znieczuleniu miejscowym. Implanty mają pozostać na stałe, ale czasami mogą ulec przemieszczeniu. Jeśli tak się stanie, lekarz może usunąć implant za pomocą niewielkiego zabiegu chirurgicznego i zastąpić go innym po zagojeniu się podniebienia miękkiego. Proces ten nie powinien zakłócać połykania ani mowy.

Implanty są zwykle umieszczane w podniebieniu miękkim w pobliżu języczka i połączenia podniebienia miękkiego z twardym. Wstępne badanie przeprowadzone przez Restore Medical Inc. w St. Paul, Minn. wykazało, że jest to najlepsze miejsce do umieszczenia implantów. Zespół badawczy stwierdził, że takie umiejscowienie było najlepsze w leczeniu ASD i trzepotania podniebienia.

Chociaż implanty podniebienne mają ograniczony wskaźnik sukcesu, nadal są realną opcją dla osób z uporczywym chrapaniem po UPPP i LAUP. Implanty podniebienne, choć nie leczą OSA, mogą znacząco poprawić objawy tego schorzenia. Obecnie implanty podniebienne są stosowane u wybranych pacjentów, którzy odmawiają lub nie tolerują innych metod leczenia. Choć jest to innowacyjna metoda leczenia, potrzeba więcej badań, aby potwierdzić jej skuteczność.

Implanty filarowe wykonane są ze specjalnego materiału, który nie jest widoczny dla pacjenta. Ponieważ implanty są niewidoczne, nie zakłócają one mowy i połykania. W rzeczywistości większość pacjentów jest w stanie wznowić codzienne czynności już następnego dnia po zabiegu. Zabieg może być wykonywany u osób z łagodnym obturacyjnym bezdechem sennym.

Zabieg jest mało inwazyjny i trwa zwykle około 20 minut. Przed wprowadzeniem implantów chirurg stosuje miejscowe znieczulenie na podniebienie miękkie. Następnie chirurg umieszcza trzy małe implanty w miejscu połączenia podniebienia miękkiego i twardego. Implanty te pomagają podtrzymać podniebienie miękkie i zmniejszyć wibracje spowodowane zapadnięciem się podniebienia. Po umieszczeniu implantów na miejscu, mogą one zmniejszyć lub wyeliminować chrapanie i poprawić przepływ powietrza podczas snu.

Podobne tematy