Jak często farbować włosy? Jakie są skutki uboczne?

Częstotliwość farbowania włosów jest decyzją osobistą i zależy od Twoich potrzeb i sytuacji. Bardzo ważne jest jednak, by nie przesadzać z częstotliwością farbowania, gdyż może to prowadzić do rozdwajania się końcówek i łamliwości pasm. Ponadto, przesada może narazić korę włosa na działanie rozjaśniaczy i trwałych barwników. Niemniej jednak, jeśli używasz produktów wysokiej jakości, nie powinnaś mieć żadnych problemów.

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z akademiamedycynyestetycznej.com.pl

Naturalne farby do włosów

Kilka czynników odgrywa rolę w określeniu, jak często powinnaś farbować włosy. Twój naturalny kolor włosów, rodzaj farby do włosów, który Cię interesuje i Twój pożądany kolor włosów – wszystkie te czynniki wpływają na ilość czasu pomiędzy kolejnymi zabiegami farbowania włosów. Pamiętaj, że włosy rosną około pół cala miesięcznie, więc jeśli chcesz uzyskać jaśniejszy kolor, prawdopodobnie będziesz potrzebować kolejnego zabiegu wcześniej niż w przypadku, gdy Twoje włosy są naturalnie ciemne.

Farbowanie włosów może być łatwym sposobem na uaktualnienie swojego wyglądu, ale ważne jest, aby wiedzieć, jak często należy je farbować. Nadmierne farbowanie włosów może doprowadzić do zniszczenia pasm, które są podatne na złamania. Trwałe farby i rozjaśniacze mogą odsłonić korę włosa, dlatego ważne jest, by unikać tego ryzyka poprzez stosowanie produktów wysokiej jakości.

Ogólna zasada to cztery do sześciu tygodni pomiędzy kolejnymi farbowaniami włosów. Można to jednak dostosować w zależności od rodzaju włosów, rodzaju farby i pożądanego wyglądu. Zapytaj swojego fryzjera o bardziej szczegółowe zalecenia. W tym czasie ogranicz do minimum stosowanie produktów do stylizacji włosów pod wpływem wysokiej temperatury i używaj produktów przeznaczonych specjalnie do włosów farbowanych.

Produkty bez nadtlenków

Produkty bez nadtlenków do koloryzacji włosów to doskonała opcja dla osób o wrażliwej skórze. Produkty te zawierają składniki takie jak monoetanolamina, które nie niszczą włosów tak bardzo jak amoniak. Jednakże, nie będą one trwały tak długo jak produkty zawierające nadtlenki. Ponadto, będziesz musiała częściej farbować włosy. Chociaż częste farbowanie nie spowoduje tyle samo szkód, jest lepsze dla Twoich włosów niż częste ponowne farbowanie.

Parabeny są powszechnie spotykane w farbach do włosów, a badania pokazują, że są one związane z rakiem piersi. Produkty te są również znane z wywoływania reakcji alergicznych u niektórych kobiet. Dlatego powinnaś rozważyć stosowanie wyłącznie farb do włosów bez nadtlenków. Ponadto, szukaj produktu, który nie zawiera silikonu, amoniaku lub PPD.

Parafenylenodiamina to kolejny składnik chemiczny, który został powiązany z istotnymi problemami zdrowotnymi. Podstawowa forma tej substancji jest bezbarwna i wymaga tlenu, aby przekształcić ją w barwnik. Stężenie PPD w farbie do włosów jest różne, ale zazwyczaj jest wyższe w ciemniejszych odcieniach. Ta substancja chemiczna jest kontrowersyjnym składnikiem ze względu na swoją toksyczność i możliwość wywoływania alergii u niektórych osób. Jednak wiele dostępnych obecnie naturalnych produktów do koloryzacji włosów nie zawiera amoniaku i PPD.

Produkty bez amoniaku

Jeśli chcesz farbować włosy, ale obawiasz się amoniaku, na rynku jest wiele produktów do koloryzacji bez amoniaku. Zapach farb do włosów na bazie amoniaku jest nieprzyjemnie silny, a produkty bez amoniaku nie mają takiego zapachu. Jednak substancje chemiczne stosowane w tych produktach wolniej odparowują, co oznacza, że po umyciu włosy pozostaną pokryte osadem.

Jedną z najlepszych na rynku farb do włosów bez amoniaku jest Revlon Colorsilk. Produkt ten zawiera barwnik nie zawierający amoniaku oraz odżywkę, której zadaniem jest utrwalenie koloru włosów. Zawiera również filtr UV i kompleks antyoksydantów, który przedłuża żywość koloru i zapobiega uszkodzeniom. Możesz użyć tej farby na włosach czarnych, blond, czerwonych i brązowych, aby stworzyć odważną fryzurę, która będzie zarówno efektowna, jak i pochlebna.

Produkty bez amoniaku to świetna alternatywa dla trwałych farb do włosów, które są pełne szkodliwych substancji chemicznych. Są one łagodniejsze dla włosów i skóry głowy oraz nie mają tak silnego zapachu.

Trwałe farby

Produkty do farbowania włosów często wiążą się ze skutkami ubocznymi i zagrożeniami dla zdrowia, dlatego ważne jest zrozumienie składników tych produktów i ich wpływu na organizm. Trwałe farby zawierają zazwyczaj szereg substancji chemicznych, w tym toluen, który jest uznaną neurotoksyną. Jest on również powiązany z wadami wrodzonymi, utratą ciąży, reakcjami alergicznymi i zaburzeniami endokrynologicznymi. Inne składniki znajdujące się w farbach do włosów to octan ołowiu, który został powiązany z rakiem i toksycznością.

Niektóre substancje chemiczne stosowane w trwałych farbach do włosów są znane z wywoływania raka u zwierząt, w tym u osób badanych. Jednak FDA uregulowała niektóre z tych produktów, aby ograniczyć ich potencjalne ryzyko. Kobiety, które obawiają się ryzyka zachorowania na raka, powinny rozważyć zmniejszenie liczby użyć trwałej farby do włosów. Mogą również rozważyć użycie zamiast niej produktu do koloryzacji włosów nie opartego na substancjach chemicznych.

Osoby z reakcjami alergicznymi powinny unikać trwałych farb do włosów. Parafenylenodiamina jest powszechnym alergenem i może wywołać ciężką reakcję u niektórych osób. Dotyczy to zwłaszcza osób z kontaktowym zapaleniem skóry lub innymi chorobami skóry.

Ciąża

Koloryzacja włosów w czasie ciąży jest jedną z wielu decyzji, które musi podjąć kobieta w ciąży. Musi ona podjąć najlepszą decyzję dla swojego dziecka i własnego zdrowia. Jednak wiele kobiet w ciąży wciąż nie jest pewnych, czy powinny farbować włosy w czasie ciąży. Oto kilka rad. Kobiety w ciąży powinny powiedzieć fryzjerowi, że są w ciąży i poprosić go o podjęcie takich samych środków ostrożności jak w przypadku kobiet nie będących w ciąży.

Ogólnie rzecz biorąc, farba do włosów jest bezpieczna do stosowania podczas ciąży. Istnieje kilka środków ostrożności, których należy przestrzegać i nie ma wielu dowodów na to, że farby do włosów mogą zaszkodzić płodowi. Wykonanie pełnego farbowania wiąże się z kontaktem barwnika ze skórą, co kiedyś uważano za szkodliwe dla płodu. Jednak ostatnie badania wykazały, że większość trwałych i półtrwałych farb nie jest szkodliwa dla płodu. Chociaż niektóre barwniki są wchłaniane przez skórę głowy, jest mało prawdopodobne, aby dotarły do dziecka.

Ważne jest, aby przed farbowaniem włosów w ciąży omówić to ze swoim OBGYNem. Dzieje się tak dlatego, że wiele barwników zawiera substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe, jeśli dostaną się do Twojego krwiobiegu przez skaleczenie lub inne źródło nieznanego narażenia. Kobiety w ciąży powinny nosić rękawiczki, aby uniknąć poplamienia rąk i narażenia ich na kontakt z chemikaliami. Kobiety w ciąży powinny być również świadome faktu, że farba do włosów może prowadzić do podrażnienia skóry i alergii.

Rak

Długotrwałe stosowanie trwałych farb do włosów wiązało się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworów, w tym raka piersi i jajnika. Badacze nie zaobserwowali zwiększonego ryzyka dla nowotworów skóry innych niż czerniak. Zauważyli jednak zwiększone ryzyko zachorowania na raka u kobiet o naturalnie jasnych włosach. Jest to jednak tylko skojarzenie, a nie przyczyna i skutek.

Chociaż farby do włosów stosowane przed latami 80-tymi były znane jako powodujące raka, producenci przestawili się na bezpieczniejsze substancje chemiczne i namawiają ludzi do farbowania włosów bezpieczniejszymi alternatywami. Większość zagrożeń rakiem wiąże się z farbami, które pozostają na włosach nawet po kilku myciach. Farby te zawierają tysiące różnych substancji chemicznych, w tym amoniak i aminy aromatyczne, które pomagają farbie wniknąć w trzon włosa.

Naukowcy twierdzą, że farby do włosów mogą wywoływać raka, ale nie są jednoznaczni. Wyniki badania wymagają prospektywnej walidacji w różnych populacjach, narodach i warunkach narażenia. Na przykład, wyniki powinny zostać powtórzone u kobiet, które używają innych produktów kosmetycznych zawierających substancje chemiczne, które mogą powodować raka. Naukowcy sugerują również, że kobiety powinny nosić rękawiczki podczas stosowania produktów do farbowania włosów, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Uszkodzenia włosów

Włosy farbowane wymagają codziennej pielęgnacji, aby zachować ich żywość i zdrowie. Na szczęście dostępne są różne produkty do walki z uszkodzeniami. Regularne podcinanie włosów może wspomóc ich zdrowy wzrost i zmniejszyć rozdwojenie końcówek. Włosy zniszczone potrzebują również specjalnego szamponu i odżywki, aby naprawić szkody wyrządzone przez koloryzację. Produkty te zawierają naturalne składniki, które pomagają przywrócić włosom zdrowie.

Pierwszym krokiem do uniknięcia uszkodzeń włosów jest zrozumienie procesu koloryzacji włosów. Rozjaśnianie włosów jest jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzonych włosów. Powoduje rozdwojenie końcówek i suchość. Dlatego należy unikać rozjaśniania włosów, chyba że jesteś pewna, że masz uszkodzone włosy.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest różnica między włosami naturalnymi a farbowanymi. Większa różnica w kolorze między nimi może spowodować więcej szkód. W badaniu przeprowadzonym w 2018 roku naukowcy stwierdzili, że utrata białka była największa w przypadku włosów farbowanych nadtlenkiem. Naturalne barwniki, takie jak henna, mogą również powodować uszkodzenia. Badanie z 2019 roku wykazało, że farba z henny uszkadza osłonki włosów.

Jeśli zamierzasz farbować włosy, powinnaś nosić rękawiczki podczas farbowania. Przed nałożeniem farby dokładnie przeczytaj etykietę produktu. Nie mieszaj różnych produktów i nie pozwól, aby farba pozostawała na włosach zbyt długo. Zaleca się również przeprowadzenie testu płatkowego i monitorowanie koloru przez dwa dni przed przystąpieniem do dalszych czynności. Po nałożeniu farby, upewnij się, że dokładnie ją spłukałeś.

Podobne tematy