Jak walczyć z łysieniem – porady lekarza

Wypadanie włosów to częsty problem mężczyzn. Jeden na czterech mężczyzn będzie miał pewien stopień łysienia w pewnym momencie swojego życia. Mężczyźni mogą zacząć tracić włosy już w wieku 21 lat, a do 35 roku życia łysieje do 30 procent mężczyzn. Istnieje szereg zabiegów, które mogą pomóc w walce ze skutkami utraty włosów.

Wypadanie włosów jest częstą przyczyną łysienia

Łysienie jest powszechnym problemem, który może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Może być spowodowane starzeniem się, czynnikami dziedzicznymi lub zmianami hormonalnymi. Może być również spowodowane przez warunki medyczne. U mężczyzn, łysienie jest bardziej powszechne niż u kobiet. Chociaż dostępne są zabiegi zapobiegające dalszej utracie włosów, niektórzy wolą pozostawić ten problem bez leczenia.

Leczenie łysienia może obejmować różne produkty, w tym szampon i odżywkę, które zawierają pirytionian cynku, lek stymulujący mieszki włosowe – te słowa pochodzą z serwisu pilnyuczen.pl. Niektóre szampony są niedrogie i łatwe do znalezienia; inne są droższe. Najlepiej trzymać się szamponu i odżywki, które lubisz.

Łysienie u mężczyzn jest najczęściej spowodowane genetyką. Stan ten znany jest jako łysienie typu męskiego i stanowi 95 procent łysienia u mężczyzn w USA. Pierwsze oznaki MPB to cofanie się linii włosów i przerzedzenie na szczycie głowy. Według American Hair Loss Association, MPB może rozpocząć się już w wieku 21 lat.

Leczenie utraty włosów zależy od przyczyny. Dokładny wywiad lekarski oraz badanie skóry głowy i włosów może pomóc w ustaleniu dokładnej przyczyny. Na przykład zakażenie grzybicą może powodować utratę włosów. W takich przypadkach mogą być przepisane szampony przeciwgrzybicze i leki. Niektórzy lekarze wykonują również badania krwi, aby ustalić, czy dana osoba ma problemy z tarczycą, niedobór żelaza lub brak równowagi hormonów płciowych.

Ekstremalny stres fizyczny i emocjonalny może również powodować utratę włosów. Utrata dużej wagi, choroba lub utrata bliskiej osoby może spowodować utratę włosów. Zmiany hormonalne również mogą powodować utratę włosów. Utrata estrogenów w skórze głowy może pogorszyć sytuację.

Leczenie utraty włosów

Utrata włosów może dotyczyć obu płci i może być bardzo upośledzająca. Opcje leczenia są ograniczone, a pozytywne odpowiedzi mogą wymagać czasu. Wiele zabiegów wymaga doradztwa, aby zapewnić osiągnięcie pożądanego rezultatu. Łysienie typu żeńskiego jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u kobiet. Objawy mogą obejmować depresję, izolację społeczną i upośledzenie funkcjonowania. Chociaż nie ma lekarstwa na łysienie typu żeńskiego, niektóre zabiegi medyczne mogą pomóc w odrastaniu włosów. Miejscowy minoksydyl i doustne antyandrogeny to dwie z wielu dostępnych opcji zwalczania tego schorzenia. Jednak leczenie farmakologiczne nie zawsze jest odpowiednie dla wszystkich pacjentów i ważne jest, aby ustalić, czy opcje niefarmakologiczne są odpowiednie w Twoim przypadku.

Wypadanie włosów u kobiet rzadko postępuje do całkowitego wyłysienia. Stan ten jest często spowodowany zwiększonym poziomem androgenów w skórze głowy. Włosy na głowie stają się cieńsze i grubsze, a skóra głowy staje się podrażniona. Czasami łysym plamom towarzyszy swędzenie i owrzodzenia skóry. Badania krwi, biopsja skóry głowy i badanie łodygi włosa mogą pomóc w zdiagnozowaniu problemu.

Niektóre choroby autoimmunologiczne mogą również powodować utratę włosów. Choroby te powodują, że układ odpornościowy atakuje zdrowe tkanki, w tym mieszki włosowe. Leki takie jak kortykosteroidy mogą przeciwdziałać skutkom choroby autoimmunologicznej. Leki te są dostępne w roztworach miejscowych lub jako zastrzyki. Najlepiej stosować je pod kontrolą lekarza.

Operacja przeszczepu włosów to kolejna możliwość zastąpienia włosów. Chirurg kosmetyczny lub dermatolog może usunąć fragment włosów ze zdrowej części głowy i przeszczepić go na miejsce utraty włosów. Zabieg ten nie wymaga hospitalizacji, ale może być bolesny. Niektórzy ludzie przyjmują leki uspokajające, aby uczynić procedurę bardziej komfortową. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować kilku operacji. Przeszczepy włosów są kosztowne.

Istnieją również skuteczne leki na wypadanie włosów. Należą do nich minoksydyl i finasteryd. Te dwa ostatnie są często sprzedawane jako połączenie. Minoksydyl zapobiega przerzedzaniu się włosów poprzez stymulację wzrostu nowych. Mogą one jednak powodować skutki uboczne. Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Objawy utraty włosów

Jeśli walczysz z łysieniem, musisz być świadomy objawów tego stanu. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest wizyta u lekarza, który może postawić właściwą diagnozę na podstawie historii choroby oraz badania skóry głowy i włosów. Lekarz może również leczyć wszelkie schorzenia, które mogą być przyczyną utraty włosów. Jeśli doświadczasz utraty włosów przez dłuższy okres czasu, najlepiej jest podjąć leczenie jak najwcześniej, aby zapobiec trwałemu wyłysieniu.

Utrata włosów jest normalna – ze skóry głowy wypada dziennie około pięćdziesięciu do stu włosów, choć niektórzy ludzie zauważają, że tracą ich więcej. Możesz również zauważyć, że linia włosów jest szersza lub cieńsza niż zwykle, albo że Twoja część staje się szersza. I wreszcie, możesz zauważyć łaty wypadających włosów.

Infekcja grzybicza skóry głowy może powodować utratę włosów. Grzybica skóry głowy jest jedną z częstych przyczyn. W ciężkich przypadkach może powodować blizny. Inną częstą przyczyną tymczasowego wypadania włosów jest zaburzenie równowagi hormonalnej, które jest wywoływane przez stres. Niektóre leki również mogą powodować ten stan.

Niektóre osoby walczące z łysieniem mogą zacząć dostrzegać łyse plamy na swojej skórze głowy. Te łyse miejsca mogą być łuskowate i fioletowe. Możliwe jest również, że u danej osoby pojawią się łysiejące plamy na innych częściach ciała, takich jak rzęsy i brwi. W rzadkich przypadkach u dzieci może dojść do utraty włosów na całym ciele. Jeśli tak jest, ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem. Może to być oznaką poważniejszej choroby podstawowej.

Podobne tematy