Jak sprawić, żeby włosy rosły szybciej?

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zachęcić włosy do szybszego wzrostu. Do tych czynników należą dieta, stres i suplementy. Możesz również zmieniać fryzurę co kilka dni, aby zapobiec łamaniu się włosów. Te metody mogą pomóc Twoim włosom rosnąć szybciej i mocniej. Pamiętaj tylko, aby unikać powszechnych błędów, które powodują wypadanie i łamanie się włosów.

Suplementy

Można znaleźć suplementy, które mogą pomóc w szybszym wzroście włosów. Są one często wypełnione witaminami i minerałami. Biotyna pomaga Twoim mieszkom włosowym rosnąć szybciej, a witamina C i E zwalczają wolne rodniki. Odpowiednia kombinacja tych trzech witamin i minerałów wspomoże wzrost zdrowych włosów i zapobiegnie ich łamaniu.

Najlepsze witaminy i minerały na wzrost włosów pochodzą z pożywienia. Jednak możesz również stosować suplementy, jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości któregoś ze składników odżywczych w swojej diecie. Upewnij się tylko, że dokładnie czytasz etykiety. Dobrze jest też porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem suplementów diety.

Podstawowa multiwitamina jest doskonałym wyborem dla wspierania wzrostu włosów. Zawiera ona biotynę oraz witaminy C i D, cynk i żelazo. Biotyna zwiększa gęstość włosów i jest dostępna w takich produktach jak marchew, szpinak i kantalupa. Z kolei witamina C wspomaga produkcję kolagenu i poprawia gęstość włosów.

Dieta

Czerwone mięso to superżywność na wzrost włosów, ponieważ zawiera największe ilości biodostępnego żelaza. Jest również dobrym źródłem cynku, biotyny i kompleksu B, które są niezbędne dla zdrowia włosów. Jest to również dobre źródło białka. Osoby stosujące dietę roślinną muszą szczególnie zwracać uwagę na spożycie białka, aby nie przekroczyć dziennego zapotrzebowania na nie.

Włosy są jedną z pierwszych części ciała, na które wpływa brak równowagi w odżywianiu. Genetyka i zaburzenia hormonalne są również czynnikami, które mogą prowadzić do utraty włosów. Zdrowa dieta powinna zawierać wiele pokarmów, które pobudzają wzrost włosów. Na przykład, łosoś zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezbędne dla zdrowia skóry głowy.

Innym ważnym czynnikiem wzrostu włosów jest właściwe spożycie witaminy B6 i B12. Wiele osób nie otrzymuje wystarczającej ilości tych składników odżywczych, a są one ważne dla wzrostu włosów. Witaminy te często znajdują się w mięsie, drobiu, rybach i produktach mlecznych. Inne witaminy i składniki odżywcze ważne dla zdrowia włosów obejmują kwas foliowy, który znajduje się w pomidorach i owocach cytrusowych. Ziarna zbóż i rośliny strączkowe są również doskonałym źródłem kwasu foliowego.

Stres

Osoby z PTSD mają trudniejszy czas na zapuszczanie włosów. Ich ciała nigdy nie wracają do normalnego poziomu hormonów stresu, więc oszczędzają energię i składniki odżywcze. Oznacza to, że nigdy nie mogą wyhodować nowych włosów, nawet po zrzuceniu starych. Dzieje się tak dlatego, że ich ciała są stale w stanie walki lub lotu. Nawet coś tak prostego jak nagła zmiana oświetlenia lub głośne dźwięki mogą wywołać u człowieka panikę.

Naukowcy odkryli, że stres zmniejsza produkcję dwóch hormonów, które wpływają na komórki macierzyste mieszków włosowych. Jednym z tych hormonów jest adrenalina. Adrenalina powoduje, że nadnercze uwalnia hormony stresu, które zubożają komórki macierzyste melanocytów, które regenerują pigment włosów. Efektem tego są siwe włosy, które przedwcześnie się starzeją.

Możliwe jest zarządzanie stresem tak, aby nie przyczyniał się do utraty włosów. Może to obejmować kilka różnych podejść. Jedną z dobrych strategii jest regularne ćwiczenie. Niezależnie od tego, czy wolisz codzienny spacer, czy zajęcia taneczne, aktywność fizyczna pomaga wyeliminować stres. Inną świetną strategią jest podjęcie jakiegoś hobby.

Hormony

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zawierających estrogen może pomóc w szybszym wzroście włosów. Niektóre tabletki antykoncepcyjne zawierają również niewielką ilość testosteronu, co może pomóc utrzymać włosy w fazie anagenu na dłużej. Desogen jest dobrym przykładem pigułki antykoncepcyjnej, która zawiera niską ilość testosteronu.

Pigułki antykoncepcyjne tłumią również poziom androgenów w organizmie. Ogólnie rzecz biorąc, leki te działają poprzez regulację cyklu miesiączkowego i zapobieganie ciąży. Większość kobiet doświadczy zmiany w swojej płodności w ciągu sześciu do dwunastu miesięcy od rozpoczęcia stosowania tabletek. Jeśli po sześciu miesiącach nadal nie widać rezultatów, być może trzeba będzie spróbować innego rodzaju leku antykoncepcyjnego.

Genetyka

Niektóre badania pokazują, że genetyka może odgrywać rolę w tym, jak szybko rosną włosy. Badania te skupiają się na genie Lhx2, który jest wymagany do wzrostu włosów i budowy mieszków włosowych. Naukowcy opublikowali swoje wyniki w PLoS Genetics. Genetyka odgrywa ogromną rolę w tym, jak szybko rosną włosy i jak są grube.

Przycinanie włosów

Regularne przycinanie włosów nie przyspiesza ich wzrostu, ale sprawia, że są zdrowsze, bardziej lśniące i mniej podatne na rozdwajanie. Jest to również dobry sposób, aby zapobiec kruchości i matowości włosów. Jeżeli kiedykolwiek zauważyłaś, jak bardzo skróciły się Twoje włosy po obcięciu, nie jesteś sama! Włosy rosną o jeden do 1,5 cm miesięcznie, jeśli nie ścinasz ich wystarczająco krótko.

W tym okresie około 10-15% Twoich włosów będzie w tej fazie. Każdy włos zacznie rosnąć wolniej i będzie cieńszy pod koniec, ale nadal możesz uzyskać ładną, gęstą grzywę, przycinając ją regularnie. Sprawi to również, że Twoje włosy będą zdrowsze i grubsze. Ponadto, podcinanie włosów eliminuje rozdwojone końcówki, które mogą powodować łamanie się włosów.

Przycinanie włosów co trzy lub cztery miesiące może poprawić wygląd i zdrowie Twoich włosów. Zobaczysz różnicę w wyglądzie i dotyku włosów, a także łatwiejsze ich rozczesywanie.

Stres może spowolnić lub zatrzymać wzrost włosów

Stres może spowolnić lub zatrzymać wzrost włosów, ale istnieją sposoby, aby zminimalizować jego skutki. Zdrowa dieta i dbanie o włosy mogą zapobiec wypadaniu włosów spowodowanemu stresem. Pomocne mogą być również leki stosowane miejscowo. Możesz również skonsultować się z lekarzem, jeśli martwisz się o utratę włosów. Nie ma jednak żadnych gwarancji. Dla niektórych ludzi, stres nie wpływa na utratę włosów. Kluczem jest kontrolowanie poziomu stresu.

Mieszki włosowe regenerują się w wolniejszym tempie wraz z wiekiem. Okres spoczynku staje się dłuższy, więc mieszki włosowe regenerują się rzadziej. Brak hormonów stresu skrócił fazę spoczynku komórek macierzystych, która była bardzo krótka. Komórki macierzyste musiały stale wchodzić w fazę wzrostu, aby regenerować mieszki włosowe. Co ciekawe, stres podnosi oś gruczoł nadnerczowy – mieszek włosowy, utrudniając komórkom macierzystym mieszków włosowych wejście w fazę wzrostu.

Stres powoduje w organizmie reakcję typu “walcz lub uciekaj”, co może prowadzić do utraty włosów. Reakcja ta powoduje, że organizm produkuje nadmiar hormonów, które mogą wpływać na różne części ciała, w tym na mieszki włosowe. U kobiet, długotrwałe okresy stresu zakłócają równowagę między estrogenem i progesteronem. Doprowadzi to do przerzedzenia włosów, co może być niepokojące.

Podobne tematy