Tabletka dzień po – jak działa na organizm?

 Antykoncepcja to nie tylko prezerwatywy, wkładki i plastry. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również  tabletki „dzień po”, mimo że należą one do metod antykoncepcji awaryjnej. Co warto o nich wiedzieć? Na czym opiera się ich sposób działania?

Działanie antykoncepcji „dzień po”

Ilość dostępnych na rynku metod antykoncepcyjnych sprawia, że na zapobieganie zajściu w ciąże każdego roku decyduje się coraz więcej osób. Dotyczy to szczególnie rozwiązań alternatywnych – jeszcze kilkanaście lat temu jedną z niewielu dostępnych powszechnie opcji były prezerwatywy. Obecnie na popularności zyskują wkładki domaciczne, krążki dopochwowe i implanty podskórne.

Metoda działania tego typu rozwiązań jest dla większości osób znana, jednak sytuacja komplikuje się w przypadku innych sposobów zapobiegania zajściu w ciążę. Tabletki „dzień po” zawierają w swoim składzie substancje, które zapobiegają zagnieżdżaniu się zarodka w endometrium. Związki te zmieniają właściwości fizykochemiczne błony śluzowej macicy oraz zagęszczają śluz szyjkowy, przez co plemniki mają ograniczoną zdolność do poruszania się. Tabletki „dzień po”, takie jak Escapelle i EllaOne, nie mają zatem działania wczesnoporonnego, a jedynie zapobiegają ulokowaniu połączonej komórki jajowej i plemnika we właściwym miejscu.

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej określa się jako wynoszącą ponad 95 procent. Nie oznacza to jednak, że metodę tę można stosować w sposób ciągły. Tabletkę „dzień po” można przyjmować wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, takich jak niewłaściwe zastosowanie innych metod antykoncepcji, pominięcie tabletki antykoncepcyjnej lub pęknięcie prezerwatywy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest obciążające działanie preparatów na gospodarkę hormonalną i układ rozrodczy w przypadku przedłużonego stosowania.

Stosowanie i skutki uboczne antykoncepcji „dzień po”

Skutecznego działania preparatów antykoncepcji awaryjnej można spodziewać się jedynie w przypadku przestrzegania zasad ich przyjmowania. Przede wszytkim musisz mieć receptę na tabletkę dzień po, inaczej nie dostaniesz preparatu w aptece. Największe znaczenie ma czas, jaki upłynął od momentu odbycia stosunku. W przypadku „Escapelle” wyrób powinien zostać przyjęty do 3 dni od zbliżenia z partnerem, natomiast dla „EllaOne” czas ten wydłużony jest do 120 godzin. Ponad 99 procentowa skuteczność preparatów jest natomiast związana z przyjęciem tabletki „dzień po” do 24 godzin od stosunku. Po upłynięciu tego czasu skuteczność obu wyrobów medycznych stopniowo maleje. Do najpowszechniejszych skutków ubocznych pigułek antykoncepcji awaryjnej zalicza się bóle głowy, nudności, wymioty, zawroty głowy, złe samopoczucie, uczucie niepokoju i problemy ze snem. Z względu na silne działanie na ośrodkowy układ nerwowy prowadzenie pojazdów mechanicznych po przyjęciu tabletek „dzień po” jest zakazane.

Preparatów antykoncepcji awaryjnej nie można stosować w przypadku trwającej ciąży, obecności choroby nowotworowej oraz poważnych zaburzeń hormonalnych. Przeciwwskazaniem jest również karmienie piersią i brak rozpoczęcia krwawień miesiączkowych u danej osoby. Zarówno „EllaOne” i „Escapelle” oprócz swojego działania antykoncepcyjnego nie wykazują szkodliwego wpływu na organizm człowieka. Oba preparaty są dostępne na receptę i nie podlegają refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.



Podobne tematy