Czy organizm może odrzucić przeszczep włosów?

Złe wyniki przeszczepu włosów są bardzo rzadkie, ale czasami organizm może odrzucić przeszczep. Takie przypadki są trudne do odróżnienia od błędu ludzkiego. Najczęstszą przyczyną odrzucenia przeszczepu włosów jest liszaj płaski (LP), choroba zapalna skóry głowy. Zwykle powoduje on łysienie plackowate.

Niezadowalające wyniki

Wielu pacjentów doświadcza niezadowalających wyników po zabiegu przeszczepu włosów. Problemy te są często wynikiem błędów technicznych w procedurze, w tym niewłaściwego obchodzenia się z przeszczepem i urazu przeszczepu podczas pobierania. Inne problemy mogą obejmować nieodpowiednie pokrycie lub utratę istniejących włosów w obszarze przeszczepu.

Na szczęście istnieje kilka metod poprawy wyników. Podczas przeszczepu chirurg dąży do uzyskania jak najbardziej naturalnie wyglądającej gęstości. Nie jest to możliwe do osiągnięcia w ciągu jednej sesji, ponieważ przeszczepy włosów potrzebują strefy ukrwienia do ciągłego wzrostu. Chirurg może bezpiecznie przeszczepić tylko określoną liczbę przeszczepów na centymetr kwadratowy skóry głowy. Każda przeszczepiona jednostka składa się z trzonu, brodawki skórnej i innych tkanek miękkich. Jednostka pęcherzykowa potrzebuje miejsca na skórze głowy dla odpowiedniego ukrwienia i zaopatrzenia w substancje odżywcze.

Niedoświadczeni chirurdzy są skłonni do nadmiernego pobierania mieszków włosowych w obszarze dawczym. Jeśli tak się stanie, konieczny będzie zabieg uzupełniający. Można go wykorzystać do wypełnienia łysych miejsc, wkomponowania nowych włosów i poprawy ich wyglądu. Ważne jest, aby ściśle przestrzegać zaleceń chirurga po zabiegu. Ponadto przez pewien czas po zabiegu może być wymagane unikanie uciążliwych czynności.

Chirurg, który ma duże doświadczenie w korygowaniu nieudanych przeszczepów włosów powinien być w stanie wykonać ten zabieg z łatwością. Powinien również posiadać aktualną wiedzę na temat najnowszych osiągnięć w dziedzinie odbudowy włosów. Jest tak dlatego, że starsze techniki przeszczepu włosów są bardziej prawdopodobne, aby spowodować niezadowalające wyniki, takie jak widoczne korki lub nierówne przeszczepy.

Chociaż szanse na doświadczenie niezadowalających wyników po zabiegu przeszczepu włosów są bardzo niskie, należy mieć świadomość, że ważne jest ostrożne traktowanie przeszczepu. Nieprawidłowa pielęgnacja może prowadzić do infekcji. Powinnaś regularnie odwiedzać swojego chirurga i upewnić się, że przepisał on leki na ewentualne powikłania.

Inną przyczyną niezadowalających efektów po zabiegu przeszczepu włosów jest to, że nowa linia włosów nie jest widoczna od razu. Pacjenci po przeszczepie włosów muszą poczekać kilka dni, aż przeszczepy urosną. W rezultacie, wielu pacjentów doświadcza “pluggy” wygląd, który może powodować dalsze komplikacje. Pacjenci, którzy doświadczają tego problemu, mogą potrzebować kolejnego przeszczepu włosów, aby rozwiązać problem.

Nieodpowiednia dbałość o standardy medyczne i kwalifikacje jest kolejną przyczyną niezadowalających wyników. Niedoświadczeni chirurdzy mogą pobierać przeszczepy z niewłaściwego obszaru lub niewłaściwie obchodzić się z obszarem dawcy. Może to prowadzić do częstszego wypadania włosów po zabiegu. Niedoświadczeni chirurdzy mogą również nie zabezpieczyć odpowiednio przeszczepów po pobraniu.

Efekty uboczne

Przeszczepianie włosów wiąże się z pewnym ryzykiem i efektami ubocznymi, dlatego zanim pójdziesz pod nóż, powinieneś zrozumieć, czego możesz się spodziewać. Należy rozważyć te zagrożenia i korzyści przy podejmowaniu decyzji, czy przeszczep włosów jest dla Ciebie odpowiedni. Ponadto, powinieneś być świadomy naturalnego przebiegu wzrostu włosów.

Jednym z najczęstszych skutków ubocznych przeszczepu włosów jest obrzęk. Jest ona zazwyczaj widoczna na czole i jest zwykle tymczasowa. Może trwać od dwóch do sześciu dni. Pacjent powinien starać się zminimalizować patrzenie w dół w ciągu dnia, ponieważ może to nasilić obrzęk. Obrzęk jest spowodowany stanem zapalnym tkanki skórnej na skórze głowy.

Innym efektem ubocznym przeszczepu włosów jest pasmo pęcherzyków przypominających pryszcze na obszarze biorczym. Są one przejściowe i mogą być leczone Tylenolem lub Ibuprofenem. Jeśli utrzymują się, możliwe jest zastosowanie roztworu na obszar biorcy. Idealnie byłoby, gdybyś utrzymywała nawilżenie obszaru biorcy, aby pęcherzyki nie pojawiały się.

Najczęstszy ból po przeszczepie często związany jest z zakażoną skórą głowy. Infekcje są rzadkie i mogą być rozwiązane za pomocą antybiotyków. Po kilku dniach można wrócić do normalnego trybu życia. Po około dziewięciu miesiącach zauważysz swoją pierwotną grubość włosów. Niektórzy ludzie mogą nawet potrzebować kolejnego zabiegu, aby poprawić swoje wyniki.

Skutki uboczne przeszczepu włosów mogą obejmować również reakcje alergiczne. Silna reakcja może dotyczyć innych części ciała, w tym skóry, paznokci, przełyku i nosa. Objawy mogą pojawić się podczas brania prysznica, kąpieli lub golenia. U niektórych osób mogą wystąpić takie reakcje i powinny one natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zbyt długie zwlekanie może tylko pogorszyć stan lub spowodować jego nawrót.

Możesz zminimalizować ryzyko i skutki uboczne przeszczepu włosów, przestrzegając instrukcji dotyczących opieki po zabiegu i zachowując czujność w kwestii sterylizacji. Jeśli masz chorobę, nie powinieneś poddawać się przeszczepowi włosów, jeśli jesteś na schemacie antybiotykowym. Lekarz będzie w stanie określić Twoje indywidualne ryzyko.

Innym możliwym skutkiem ubocznym przeszczepu włosów jest krwawienie. Istnieje szansa, że doświadczysz krwawienia podczas zabiegu, ale jest to rzadkie. Krwawienie powinno ustać po zastosowaniu nacisku. Sporadycznie po zabiegu może pojawić się skorupa lub wzrost nowych włosów. W rzadkich przypadkach po zabiegu może dojść nawet do zakażenia skóry głowy.

Cysty wokół przeszczepionych mieszków włosowych to kolejny częsty efekt uboczny. Są to małe, rumieniowe obrzęki, które mogą pojawić się od dwóch do sześciu tygodni po zabiegu. Spowodowane są one przez piggybacking lub wsuwanie się przeszczepów pod skórę. Zazwyczaj dolegliwość ta ustępuje w ciągu trzech do czterech miesięcy. Możesz również przyjmować miejscowo antybiotyk, aby zmniejszyć ryzyko infekcji.

U niektórych pacjentów wystąpi krwawienie tuż po przeszczepie włosów. W tym czasie należy unikać paniki z tego powodu. Ważne jest jednak, aby przestrzegać wszystkich instrukcji medycznych i leków podanych przez chirurga. Krwawienie w tym czasie jest normalne. Obszar ten zacznie się goić w ciągu następnych kilku dni/tygodni. Jeśli jednak nie ustępuje, należy poinformować o tym lekarza, aby nie doszło do poważnych zmian.

Jeśli potrzebujesz drugiego przeszczepu włosów

Przeszczep włosów działa poprzez wykorzystanie mieszków włosowych z cudzego ciała. Niestety, przeszczepione włosy mogą być czasami odrzucane przez organizm. Może to mieć poważne konsekwencje. Na szczęście istnieją sposoby, aby zmniejszyć ryzyko odrzucenia. Na przykład można unikać forsownych ćwiczeń, alkoholu i ekspozycji na słońce.

Przed wyborem lekarza zajmującego się przeszczepem włosów, ważne jest, aby wziąć pod uwagę swoją historię zdrowia. Chirurg przeszczepiający będzie chciał się upewnić, że przeszczepy są w dobrym stanie. Jest to ważne, ponieważ na żywotność przeszczepów mogą mieć wpływ czynniki inne niż wiek. Wybór przeszczepów od niewystarczającego dawcy może skutkować zmniejszoną żywotnością przeszczepionych włosów, zrzucaniem ich po przeszczepie i “plugawym” wyglądem.

W pierwszej sesji przeszczepu włosów można uzyskać nawet 4000 przeszczepów. W zależności od wielkości i stanu obszaru dawczego, druga sesja może przynieść nawet 3000 przeszczepów. Jeśli potrzebujesz drugiej sesji, upewnij się, że zaplanujesz drugi przeszczep włosów co najmniej sześć miesięcy po pierwszym. Jeśli pierwszy zabieg nie został wykonany prawidłowo, druga sesja może być konieczna do naprawy problemu.

Choć ryzyko odrzucenia jest niezwykle małe, należy rozważyć wszystkie czynniki przed poddaniem się przeszczepowi włosów. Niektóre zagrożenia obejmują nadmierne krwawienie, reakcję alergiczną i odrzucenie włosów. Ryzyko to jest jednak rzadkie i można go uniknąć dzięki konsultacji z dobrym chirurgiem.

Podobne tematy