Czy przeszczep włosów jest niebezpieczny?

Przeszczep włosów to zabieg chirurgiczny, który przywraca wzrost włosów w łysych miejscach. Zazwyczaj odbywa się w gabinecie lekarskim. Podczas zabiegu chirurg znieczuli tył głowy za pomocą leków. Następnie wykona jeden z dwóch rodzajów przeszczepów. Są to: operacja usunięcia jednostki mieszkowej (FUSS) i ekstrakcja jednostki mieszkowej (FUX). Podczas zabiegu FUSS chirurg usuwa pasek skóry z tyłu głowy. Po usunięciu paska skóry, chirurg zaszywa obszar skóry głowy. Po zakończeniu przeszczepu, włosy otaczające obszar dawcy zakryją ten obszar.

Kręcenie włosów to ryzyko związane z przeszczepem włosów

Kręcenie włosów to jedno z najczęstszych powikłań po przeszczepie włosów. Występuje, gdy mieszek włosowy zawija się pod spód i ulega wrastaniu. Może to prowadzić do infekcji. Ponadto może sprawić, że przeszczep będzie wyglądał nienaturalnie. Aby uniknąć tego problemu, należy wybrać lekarza z dużym doświadczeniem w leczeniu pacjentów z kręconymi włosami.

Włosy, które się kręcą, wymagają większej ilości miejsca podczas operacji niż włosy proste. Oznacza to, że chirurg będzie musiał być bardzo precyzyjny podczas wykonywania nacięć i zachować szczególną ostrożność podczas wszczepiania przeszczepów. Najlepiej jest znaleźć ośrodek transplantacji włosów, który ma doświadczenie w leczeniu włosów kręconych. Jeśli masz grube, kręcone włosy, chirurg będzie musiał wszczepić przeszczepy pod odpowiednim kątem, tak aby włosy dobrze pasowały do obszaru dawcy.

Przeszczepianie włosów kręconych może być bardzo trudne. Chirurg będzie musiał być bardzo ostrożny, aby nie uszkodzić cebulki włosa i przeszczepić ją w nowe miejsce. Najlepszą techniką przeszczepu dla włosów kręconych jest folikularny przeszczep jednostkowy (FUT), który polega na pobraniu pasm skóry głowy i przeszczepieniu ich w miejsce dawcy. Ponieważ kręcone włosy są trudniejsze do przeszczepienia, ważne jest, aby znaleźć chirurga z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem.

Swędzenie podczas krytycznych etapów przeszczepu włosów

Swędzenie po przeszczepie włosów jest częstym efektem ubocznym i może być trudne do opanowania. Zazwyczaj występuje w obszarze dawcy, czyli tam, gdzie usunięto mieszki włosowe. Może jednak dotyczyć również obszaru przeszczepu. U niektórych pacjentów swędzenie może być dość silne. Lekarz zaleci odpowiednie leki, które pomogą złagodzić świąd.

Swędzenie jest powszechne w pierwszych kilku dniach po przeszczepie włosów. Może być wynikiem infekcji lub reakcji alergicznej. W tym czasie należy unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, gorących kąpieli i sauny. Należy również pamiętać o piciu dużej ilości wody oraz unikaniu palenia papierosów i picia alkoholu. Lekarz może również przepisać olejek do skóry lub wazelinę, aby pomóc kontrolować swędzenie.

Należy również unikać mycia włosów bezpośrednio po przeszczepie włosów. Ponieważ mieszki włosowe są delikatne, należy unikać mycia włosów przez pierwsze 72 godziny. Słona woda pomoże odżywić przeszczepione mieszki i usunąć zanieczyszczenia, które mogą powodować swędzenie. Ponadto, pomoże zmniejszyć suchość tego obszaru. Jeśli masz skłonność do swędzenia, może to być znak, że twój przeszczep włosów nie goi się prawidłowo.

Blizna keloidowa powikłaniem przeszczepu włosów

Blizna keloidowa jest stosunkowo rzadkim powikłaniem zabiegu przeszczepu włosów. Jest spowodowane nadmiernym wzrostem kolagenu, białka, w obszarze dawcy. Może mieć szerokość od kilku milimetrów do ponad centymetra długości. Blizny te zazwyczaj rozwijają się miesiące lub lata po zabiegu przeszczepu włosów i pozostają na czas nieokreślony. Chociaż rzadko, pacjenci, którzy są w grupie wysokiego ryzyka rozwoju blizn keloidowych, powinni omówić procedurę z lekarzem.

Opcje leczenia keloidów obejmują zarówno operację, jak i zastrzyki z kortykosteroidów. Chociaż chirurgiczne usunięcie keloidów jest uważane za najbardziej skuteczne, wiąże się ono również z wysokim wskaźnikiem nawrotów. Alternatywne metody leczenia obejmują pulsacyjny laser barwnikowy, nakładanie arkuszy silikonowych i wstrzykiwanie kortykosteroidów. Chociaż mniej zbadane, niektóre kremy na bazie ziół są również skuteczne. Krioterapia jest również opcją, ale może powodować hipopigmentację, jeśli blizny są głębokie.

Blizny keloidowe występują najczęściej u pacjentów o ciemnej pigmentacji skóry. Pacjenci o ciemnej skórze mają 15 do 20 razy większe ryzyko rozwoju keloidów niż osoby o jasnej skórze. Naukowcy podejrzewają również, że do powstawania bliznowców keloidowych przyczyniają się czynniki genetyczne. Ponadto, osoby rasy czarnej są bardziej narażone na rozwój keloidów niż osoby rasy białej.

Przeszczep włosów może pójść źle

Jeśli zdecydowałeś się na przeszczep włosów, jest wiele rzeczy, o których należy pamiętać, zanim przejdziesz przez procedurę. Po pierwsze, trzeba wiedzieć, czy jest się kwalifikowanym kandydatem do zabiegu. Po drugie, należy upewnić się, że chirurg wykona zabieg prawidłowo. Przeszczep włosów jest zazwyczaj udany, jeśli przeszczepy są zdrowe i dobrze umiejscowione. Wreszcie, należy upewnić się, że przestrzega się wszystkich instrukcji dotyczących opieki po zabiegu.

Chociaż prawdopodobieństwo złego przeszczepu włosów jest bardzo niskie, należy pamiętać, że komplikacje mogą się zdarzyć. Na przykład, przeszczep włosów może się nie udać ze względu na kwestie estetyczne, mieszki dawcy nie przyjmują się w nowym miejscu, lub jeśli wzrost nowych włosów nie wygląda naturalnie. Jest to jednak stosunkowo rzadkie i większość przypadków kończy się sukcesem.

Przed zabiegiem chirurg przygotuje skórę głowy do przeszczepu. Obejmuje to wykonanie maleńkich otworów w miejscu, w którym zostaną umieszczone nowe włosy. Następnie przez te otwory wprowadzi przeszczepy za pomocą igły lub skalpela. Cała procedura może trwać od czterech do ośmiu godzin. Przez kilka pierwszych tygodni pacjent będzie musiał przestrzegać zaleceń dotyczących pielęgnacji. Po tym, powinni zacząć widzieć pełne wyniki w ciągu 12 do 18 miesięcy.

Podobne tematy