Transplantacja włosów – czy istnieją skutki uboczne?

Operacja przeszczepu włosów polega na umieszczeniu zdrowych mieszków włosowych w małym otworze utworzonym przez skalpel. Proces ten może trwać do 8 godzin. Może być potrzebnych kilka sesji, zwykle co kilka miesięcy. Zabieg nie jest pozbawiony ryzyka. Może wystąpić nadmierne wypadanie włosów, pooperacyjny effluvium włosów dawcy i drętwienie. Jeśli doświadczysz któregoś z tych efektów ubocznych, skontaktuj się od razu z lekarzem, aby dowiedzieć się, co to jest.

Nadmierne wypadanie włosów

Pacjent, który doświadcza nadmiernego wypadania włosów po przeszczepie włosów, powinien skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny. Nadmierne wypadanie włosów nie jest normalną częścią procesu. Podczas zabiegu, genetycznie odporne przeszczepy włosów są przenoszone z obszaru dawcy z tyłu głowy do obszaru biorcy. Przeszczepy te są następnie umieszczane w małych otworach w skórze głowy. Procedura ta jest bardzo obciążająca dla skóry głowy i może powodować tymczasowe wypadanie włosów przeszczepionych i istniejących. Utrata włosów jest tymczasowa i powszechnie nazywana jest effluvium.

Po przejściu przeszczepu włosów, nowo przeszczepione włosy mogą wypadać przez kilka tygodni – te dane są skutkiem badań redakcji strony megastomatolog.com.pl. Jednak włosy, które są hodowane przy użyciu zaawansowanych technik, takich jak Sapphire DHI lub technika FUE, będą nadal rosły. Dzieje się tak dlatego, że obszar biorcy nie jest ukrwiony, więc przeszczepione mieszki nie otrzymują odpowiednich składników odżywczych do wzrostu.

Zakażenia skóry głowy

Jeśli planujesz poddać się operacji przeszczepu włosów, powinieneś przestrzegać pewnych środków ostrożności, aby zapobiec zakażeniom skóry głowy. Te środki ostrożności są ważne dla procesu gojenia się nowych włosów. Po pierwsze, należy unikać intensywnej aktywności fizycznej i nadmiernej ekspozycji na słońce. Po drugie, nie należy podejmować żadnej aktywności seksualnej podczas rekonwalescencji po przeszczepie. Po trzecie, należy unikać basenów i publicznych plaż, ponieważ są one siedliskiem wielu bakterii, które mogą zanieczyścić skórę głowy i przeszczepione mieszki.

Ponadto należy trzymać osobno szczotkę do włosów i grzebień. Należy również unikać dzielenia się pościelą. Ponadto należy regularnie dezynfekować zabawki, ubrania i inne powierzchnie. Ponadto należy rzucić palenie i powstrzymać się od spożywania alkoholu lub narkotyków rekreacyjnych. Substancje te mogą przyczynić się do rozwoju grzybów. Co więcej, zmniejszają również szybkość gojenia.

Pooperacyjny wykwit włosów dawcy

Pooperacyjny wykwit włosów dawcy to powikłanie zabiegu przeszczepu włosów, które występuje po przeszczepie mieszków włosowych dawcy. Jest to zjawisko przejściowe, które zwykle ustępuje w ciągu trzech do czterech miesięcy. Jest ono spowodowane powikłaniami zabiegu, w tym zaburzeniami naczyniowymi i obrzękiem. Wykwitów pooperacyjnych można uniknąć, stosując się do kilku prostych wskazówek.

Utrata włosów może wystąpić zarówno w miejscu dawcy, jak i biorcy. Szok pooperacyjny i pooperacyjny uraz mieszków włosowych dawcy to czynniki, które mogą powodować utratę włosów po operacji przeszczepu włosów. Najczęstszym rodzajem utraty włosów po zabiegu jest szok (shock effluvium), w którym przeszczepione włosy przestają rosnąć i wypadają. Po kilku miesiącach mieszki włosowe zaczynają ponownie rosnąć. Często tylko kilka mieszków włosowych przeżyje przeszczep, więc lekarz może zrekompensować tę stratę mniejszą liczbą przeszczepów.

Numbness

Numbness po przeszczepie włosów jest częstym efektem ubocznym i może trwać przez tygodnie lub miesiące. Jest to spowodowane uszkodzeniem nerwów, które zwykle występuje kilka dni po zabiegu, gdy środki znieczulające przestają działać. Drętwienie po przeszczepie włosów jest tymczasowym efektem ubocznym, ale można zauważyć mrowienie i swędzenie w miejscu, gdzie włosy zostały przeszczepione.

Podczas gdy wielu pacjentów doświadcza tego tymczasowego efektu ubocznego, jest on zazwyczaj odwracalny w ciągu kilku tygodni. Jest to dobry znak, że nerwy wracają do normy. Chociaż może to być bolesne, drętwienie po przeszczepie włosów jest normalnym efektem ubocznym procedury i nie spowoduje żadnych komplikacji.

Luźność skóry głowy

Jeśli rozważasz poddanie się przeszczepowi włosów, być może słyszałeś termin “luźność skóry głowy”. Stan komórek i skóry głowy może wpływać na proces regeneracji po urazie lub operacji. Problem ten może również prowadzić do utraty włosów. Na szczęście, jest to stan, z którym można sobie poradzić. Twój specjalista od przeszczepu włosów będzie pracował z Tobą, aby stworzyć plan leczenia, który może zminimalizować skutki wiotkości skóry głowy.

Przeszczep włosów jest zabiegiem chirurgicznym, w którym wykonuje się małe nacięcia na skórze głowy. Podczas zabiegu włosy od dawcy są przeszczepiane w miejsca skóry głowy, które wyłysiały. Przeszczepione włosy oraz otaczająca je skóra i tkanka nazywane są przeszczepem. Istnieje kilka różnych rodzajów przeszczepów, z których każdy zawiera jeden lub więcej mieszków włosowych i tkanek. Im większa gęstość włosów na skórze głowy, tym więcej przeszczepów zostanie przeszczepionych.

Czkawka

Niektórzy ludzie mogą doświadczyć czkawki po przeszczepie włosów. Te czkawki są zwykle tymczasowe, ale mogą być tak poważne, że wpływają na sen osoby. Jeśli to nastąpi, lekarz prawdopodobnie przepisze lek, który pomoże kontrolować ten problem. Epizody te mogą trwać nawet 24 godziny, ale zazwyczaj ustępują same.

Chociaż czkawka po przeszczepie włosów jest rzadkim powikłaniem, może wystąpić u 5 na 100 pacjentów. Zazwyczaj występują w ciągu pierwszych dwóch dni od zabiegu. Spowodowane są nadmierną aspiracją powietrza, czyli ruchem przepony.

Podobne tematy