Chrapanie u dziecka po usunięciu trzeciego tonika – jak sobie radzić?

Jeśli jesteś rodzicem, najprawdopodobniej zastanawiasz się: “Chrapanie u dziecka po usunięciu trzeciego Tonsila – jak sobie radzić?”. Chrapanie to uciążliwa i potencjalnie wyniszczająca dolegliwość. Jest wynikiem zapalenia migdałków i może powodować gorączkę, ból gardła i inne objawy. Czasami może również wpływać na migdałki. Może również prowadzić do innych problemów, w tym pogrubienia migdałków i bliznowacenia w wyniku powtarzających się infekcji.

Chrapanie TT vs TE

W niedawno przeprowadzonym badaniu porównano wyniki chrapania TT vs TE u dzieci po usunięciu trzeciego migdałka. Autorzy zauważyli, że dzieci TT miały niższy poziom chrapania niż dzieci TE w sześć miesięcy po operacji. Jest to zgodne z wcześniejszymi ustaleniami – te słowa są twórczością specjalistów strony detoxedhome.pl. Ponadto u jednego dziecka TT zaobserwowano nawrót zapalenia migdałków po sześciu miesiącach. Większość dzieci TT nie doświadczyła znaczącej zmiany w chrapaniu po operacji, chociaż jedno dziecko TE doświadczyło.

W badaniu dzieci TT miały mniejsze chrapanie niż dzieci TE, przy czym w grupie TT wystąpiły tylko dwa przypadki pierwotnego krwawienia pooperacyjnego, a w grupie TE jeden. Mogły też wrócić do szkoły o trzy dni wcześniej niż grupa TE i potrzebowały mniej leków na receptę. Po dziewięciu dniach 73% dzieci z grupy TT było w pełni wyleczonych. W grupie TE tylko troje dzieci miało reoperację.

Do badania włączono łącznie 28 dzieci, wszystkie zostały losowo przydzielone do badania z komputerowej listy oczekujących. Każda rodzina przed wyrażeniem zgody została poinformowana o badaniu. Rodzice zostali również poproszeni o wypełnienie kwestionariusza OSA-18 przed zabiegiem. Kwestionariusz ten służy do pomiaru ciężkości obturacyjnego bezdechu sennego i zachowania u dzieci.

Jednoznaczna diagnoza pomoże dziecku poradzić sobie z chorobą i zmniejszyć chrapanie. Lekarz może wyjaśnić różne dostępne opcje leczenia oraz to, która z nich jest najlepsza dla Twojego dziecka. W niektórych przypadkach można nawet zdecydować się na usunięcie migdałków i migdałków dziecka. Chociaż jest to stosunkowo prosty zabieg, nie jest on pozbawiony ryzyka. Drobne powikłania mogą obejmować krwawienie lub ból po operacji.

Po zabiegu dziecko może nadal chrapać. Jednak po miesiącu problem ten powinien ustąpić. Jednak pomimo poprawy w zakresie chrapania, Twoje dziecko może nadal mieć inne dolegliwości związane ze snem, które utrudniają mu spokojny sen.

Chrapanie u dziecka może być spowodowane różnymi problemami, w tym odchyloną przegrodą lub niedrożnością nosa. W niektórych przypadkach chrapanie jest spowodowane alergią. Mogą one zwężać drogi oddechowe podobnie jak przeziębienie.

Zaburzenia snu wpływają na jakość snu i mogą powodować inne problemy zdrowotne, takie jak problemy behawioralne i upośledzenie pamięci. Dzieci z pierwotnym chrapaniem mogą mieć trudności z nauką, koncentracją i osiągnięciami w szkole. Chrapanie może być również wczesnym sygnałem ostrzegawczym poważniejszego schorzenia zwanego bezdechem sennym.

Leczenie chrapania prądem o częstotliwości radiowej

Chirurgiczne usunięcie trzeciego migdałka i migdałków jest jedną z opcji dla dziecka, które doświadcza chrapania. Operacja jest szybka i łatwa, a pomoże dziecku łatwiej oddychać i spać spokojniej. Jednakże, może to potrwać do miesiąca dla pełnych wyników, aby być zauważone. Jeśli po zabiegu chrapanie dziecka będzie się utrzymywać, może ono potrzebować dodatkowego leczenia w celu wyleczenia bezdechu sennego.

Procedura jest zwykle wykonywana w warunkach biurowych i wykorzystuje ciepło do usztywnienia podniebienia miękkiego. Aby uzyskać pożądane rezultaty, konieczne może być przeprowadzenie kilku sesji, ale zabieg jest mniej bolesny, wymaga krótszego czasu rekonwalescencji i kosztuje mniej niż implanty podniebienne. Dzieci, które mają powiększone migdałki i migdałki są bardziej narażone na rozwój chrapania. Chociaż procedura jest najczęściej stosowana u dorosłych, jest również skuteczna w leczeniu chrapania u dzieci.

Stan ten może być oznaką poważniejszego problemu. W ciężkich przypadkach chrapanie jest objawem obturacyjnego bezdechu sennego, stanu medycznego, który powoduje powtarzające się utrudnienia w oddychaniu i może mieć długotrwałe skutki. Jeśli pozostawione bez leczenia, obturacyjny bezdech senny może powodować poważne problemy zdrowotne, w tym choroby serca, cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi i udar.

Inne metody leczenia chrapania obejmują paski rozszerzające nos i paski pod brodę. Wkładki nosowe i paski podbródkowe mogą pomóc w zmniejszeniu chrapania poprzez stabilizację lub rozszerzenie podniebienia miękkiego i języczka. Zawory oporowe nosowe mogą być również stosowane, aby pomóc zatrzymać chrapanie. Urządzenie wytwarza ciśnienie za nosem, dzięki czemu oddychanie staje się bardziej komfortowe.

Chociaż skuteczność leczenia chrapania radiofrekwencją u dzieci po usunięciu trzeciego migdałka nie została udowodniona, może ona nadal okazać się przydatna w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego u dzieci. Zabieg może być również skuteczny w przypadku dzieci bezobjawowych, które chrapią z powodu odchylonej przegrody lub innych dolegliwości.

Odchylona przegroda, powiększone małżowiny nosowe i blokady nosa również mogą być przyczyną chrapania. W niektórych przypadkach chrapanie może świadczyć o alergii, która może zwężać drogi oddechowe jak przeziębienie.

Pacjenci, którzy cierpią z powodu przewlekłego chrapania mogą mieć również usunięty języczek. Jeśli języczek jest zbyt duży, może to prowadzić do OSA lub chrapania. Operacja trwa tylko kilka minut, a czas rekonwalescencji jest bardzo krótki.

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego spowodowanego chrapaniem

Chrapanie może być oznaką także innych schorzeń, w tym astmy i alergii. Warunki te powodują zapalenie gardła i przewodów nosowych, co utrudnia normalne oddychanie. Chrapanie może być również wynikiem odchylonej przegrody, która powoduje oddychanie przez usta. Środowiskowy dym tytoniowy jest również związany ze zwiększonym ryzykiem chrapania u dzieci.

Sen jest dla organizmu czasem relaksu, a mięśnie oddechowe nie muszą pracować tak ciężko jak w ciągu dnia. Jednak u dzieci z bezdechem sennym mięśnie gardła mogą blokować przepływ powietrza, utrudniając oddychanie. Jednak w innych przypadkach winowajcą jest pasaż powietrzny, a nie mięśnie.

Leczenie obstrukcyjnego snu – zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu trzeciego migdałka lub migdałków może wyeliminować problem. Należy jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z operacją, a także z możliwości wystąpienia powikłań. Większość pacjentów pediatrycznych z zaburzeniami oddychania podczas snu ma powiększone migdałki i migdałki. Usunięcie migdałków leczy OSA w około 90% przypadków. Jednak po zabiegu może nadal występować chrapanie. Niektóre dzieci mogą doświadczać chrapania nawet po zabiegu. U tych dzieci mogą występować również inne czynniki, w tym otyłość, małe szczęki, duży język lub schorzenia neurologiczne.

Leczenie obturacyjnego snu – adenotonsillectomia i tonsillektomia to najczęstsze opcje leczenia chrapania u dziecka. Usunięcie migdałków i migdałków jest pierwszą linią leczenia OSA u skądinąd zdrowych dzieci. Amerykańska Akademia Pediatrii, Amerykańska Akademia Otolaryngologii oraz Amerykańska Akademia Chirurgii Głowy i Szyi zalecają operację w przypadku OSA.

Lekarz może wykonać badanie snu, aby określić dokładną przyczynę chrapania u dziecka. Podczas epizodu bezdechu sennego mózg budzi się w celu ponownego rozpoczęcia oddychania. Temu budzącemu się epizodowi często towarzyszy sapanie lub dźwięk dławienia się. Osoby z bezdechem sennym prawdopodobnie nie pamiętają tego epizodu, ale pacjenci z centralnym bezdechem sennym mogą być go świadomi.

Leczenie obturacyjnego snu – bezdechu u dzieci opiera się na rozpoznaniu. Najczęstszą przyczyną są powiększone migdałki i migdałki. Warunki te blokują drogi nosowe i utrudniają oddychanie przez nos.

Pierwszym objawem bezdechu sennego u dziecka jest głośne chrapanie. Inne objawy mogą obejmować grymas i trudności z koncentracją w szkole. Jeśli dziecko wykazuje objawy bezdechu sennego, otolaryngolog przeprowadzi badanie snu w celu ustalenia przyczyny. Otolaryngolog przymocuje elektrody do głowy dziecka, aby monitorować fale mózgowe i ruchy oczu. Procedura jest stosunkowo prosta i może być przeprowadzona w zaciszu domowym.

Leczenie obturacyjnego snu – bezdechu u dzieci to często procedura CPAP, wykorzystująca urządzenie do kierowania powietrza pod ciśnieniem do dróg oddechowych. Chociaż ta terapia nie jest skuteczna w ciężkich przypadkach bezdechu sennego, działa w niektórych przypadkach. Może być bardzo skuteczny w leczeniu łagodnych i umiarkowanych przypadków. Korzystanie z urządzenia CPAP jest również dobrym sposobem, aby pomóc dziecku wyrobić sobie lepsze nawyki dotyczące snu.

Podobne tematy