Jak długo trwa zabieg na chrapanie? Opis krok po kroku

Chrapanie może być bardzo rozpraszającym problemem i może być spowodowane różnymi problemami zdrowotnymi. W niektórych przypadkach może być objawem poważniejszej choroby zwanej obturacyjnym bezdechem sennym, który powoduje powtarzające się przerwy w oddychaniu podczas snu. Stan ten uniemożliwia uzyskanie pełnego nocnego odpoczynku i może powodować senność w ciągu dnia oraz dezorientację. Z biegiem czasu, osoba cierpiąca na tę przypadłość może również rozwijać problemy z sercem, udary, wysokie ciśnienie krwi i cukrzycę.

Niechirurgiczne leczenie chrapania

W leczeniu chrapania dostępnych jest kilka niechirurgicznych procedur. Jeden z nich jest nazywany procedurą filarową, która polega na umieszczeniu trzech małych prętów poliestrowych w podniebieniu miękkim. Te implanty, które mają 18 milimetrów długości i 1,5 milimetra średnicy, usztywniają podniebienie miękkie i zmniejszają chrapanie. Pacjenci zazwyczaj odczuwają niewielki lub żaden dyskomfort po zabiegu, który wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym w gabinecie lekarskim. Chociaż procedura jest skuteczna w redukcji chrapania, nie jest pozbawiona ryzyka, w tym ryzyka ekstruzji implantu i infekcji. Inna procedura, znana jako uvulopalato-pharyngoplasty, usuwa podniebienie miękkie i migdałki, które zarówno przyczyniają się do problemu chrapania.

Inną opcją jest somnoplastyka, unikalna procedura chirurgiczna mająca na celu zmniejszenie chrapania nawykowego – informacja ta jest wzięta od redaktora serwisu Czas na wesele. Procedura ta wykorzystuje urządzenie o częstotliwości radiowej do ogrzewania i usztywniania podniebienia miękkiego i języczka. Zabieg trwa około 30 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Paski na nos mogą również pomóc w leczeniu łagodnego chrapania spowodowanego obrzękiem wyściółki nosa. Ustnik może również pomóc w zapobieganiu otwierania ust podczas snu. W najcięższych przypadkach obturacyjnego bezdechu sennego może być konieczny zabieg chirurgiczny. Urządzenie CPAP może być wymagane w ciężkich przypadkach, aby zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować chrapanie. Jeśli te środki zaradcze nie zapewniają długotrwałej ulgi, chrapanie może powrócić.

Pierwszym krokiem w każdym leczeniu chrapania jest ustalenie przyczyny chrapania. Jeśli chrapanie jest spowodowane innym problemem, lekarz może przepisać leki zmniejszające zatkanie nosa. Następnie otolaryngolog może zalecić najbardziej odpowiednie niechirurgiczne leczenie chrapania.

Chociaż niechirurgiczne leczenie chrapania wymaga czasu, korzyści mogą być znaczące. W niektórych przypadkach, leczenie może nie wystarczyć do trwałego wyeliminowania chrapania, ale nadal jest o wiele lepsze niż brak leczenia w ogóle. Procedura Pillar jest jedną z takich procedur i została zastosowana przez ponad 30 000 pacjentów w ponad 30 krajach.

Inny zabieg chirurgiczny na chrapanie polega na usunięciu podniebienia miękkiego. Zabieg jest podobny do liposukcji i polega na przecięciu podniebienia miękkiego i języczka w celu otwarcia dróg oddechowych. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego. Powstała blizna usztywnia podniebienie miękkie i zmniejsza wibracje powodujące chrapanie.

Oprócz zabiegów chirurgicznych, coraz większą popularność zyskują niechirurgiczne laserowe metody leczenia chrapania. Są one nieinwazyjne, wiążą się z niewielkim lub zerowym bólem, a skutecznie redukują chrapanie, poprawiając jednocześnie jakość snu. Procedura ta również wymaga czasu, ale może zapewnić trwałą ulgę dla tych, którzy cierpią z powodu chrapania.

Utrata wagi i zdrowe nawyki żywieniowe to dwie skuteczne niechirurgiczne metody leczenia chrapania. Utrata wagi zmniejszy nadmiar tkanek w gardle i zredukuje chrapanie. Dostępne są paski na nos, które mogą pomóc w utrzymaniu otwartych dróg oddechowych podczas snu. A jeśli wszystko inne zawiedzie, istnieje kilka dostępnych zabiegów medycznych.

Ablacja tkanek prądem o częstotliwości radiowej

Podczas tej procedury lekarz wykorzystuje energię o częstotliwości radiowej do obkurczenia tkanek w górnych drogach oddechowych w celu wyeliminowania chrapania i obturacyjnego bezdechu sennego. Zabieg jest bezbolesny i większość pacjentów jest w stanie wrócić do pracy tego samego dnia. Procedura polega na zastosowaniu bardzo niskich poziomów energii o częstotliwości radiowej. Procedura ta trwa około godziny i większość pacjentów jest w stanie wrócić do domu tego samego dnia. Zmiana jest ponownie wchłaniana do organizmu podczas procesu gojenia, który trwa zazwyczaj od trzech do ośmiu tygodni.

Zabieg ten jest wykonywany w gabinecie lekarskim w znieczuleniu miejscowym. U niemowląt języczek jest częścią skrzynki głosowej i łączy się z nią. Jednak u dorosłych i dzieci tkanka ta nie pełni żadnej funkcji. Pacjent może odczuwać pewien ból po zabiegu, ale nie powinien odczuwać żadnych istotnych problemów po nim.

Zabieg ten nie jest trwałym rozwiązaniem problemu chrapania. Często jest on powtarzany, aby uzyskać pożądany efekt. Jednak w wielu przypadkach rezultaty mogą utrzymywać się przez lata. Chociaż istnieje kilka powikłań związanych z tą procedurą, jest ona uważana za bezpieczną i skuteczną. Pacjenci zazwyczaj wznawiają normalne czynności następnego dnia i zgłaszają minimalny lub żaden ból.

Zabieg RFTVR jest dobrze tolerowany i powoduje subiektywną poprawę chrapania. Lokalizacja zmian wydaje się być istotnym czynnikiem wpływającym na wynik. Zabieg palatoplastyki RFTVR wykonuje się na dystalnej i środkowej trzeciej części podniebienia miękkiego. Po zabiegu do oceny wyniku i zmian akustycznych wykorzystuje się polisomnografię i cefalometrię boczną.

Zabieg RFA jest doskonałą opcją dla pacjentów, u których konwencjonalne metody leczenia są niewystarczające. Można go bezpiecznie i szybko wykonać w warunkach ambulatoryjnych, stosując sedację lub znieczulenie miejscowe. Cała procedura trwa mniej niż godzinę i jest mało inwazyjna. Procedura może zmniejszyć objawy bezdechu sennego i ograniczyć chrapanie, zmęczenie w ciągu dnia i senność.

W ciężkich przypadkach, procedura jest opcją dla osób, które cierpią z powodu ciężkiego chrapania lub bezdechu. Zabieg polega na wszczepieniu urządzenia w język, aby go usztywnić i wysunąć do przodu podczas snu. Inne procedury chirurgiczne celują w mięśnie lub kości śródręcza języka. Przed poddaniem się zabiegowi należy koniecznie rozważyć korzyści i ryzyko związane z procedurą.

Ogólnym wynikiem zabiegu jest poprawa jakości życia. Pacjenci zgłaszali zmniejszenie wskaźnika AHI i wskaźnika zaburzeń oddychania. Jednak procedura nie poprawiła chrapania u każdego pacjenta. Procedura może poprawić OSA tylko u niektórych osób. Konieczne są dalsze badania w celu określenia roli tej procedury w leczeniu chrapania i OSA.

Snoreplastyka iniekcyjna

Pierwszym krokiem poddania się snoreplastyce iniekcyjnej jest przejście pełnego badania laryngologicznego. Lekarz będzie musiał ustalić, czy cierpisz na bezdech senny lub inne zaburzenie snu. Jeśli zostanie zdiagnozowany bezdech senny, lekarz omówi możliwe sposoby leczenia. Zabieg jest zwykle wykonywany w warunkach ambulatoryjnych i wymaga znieczulenia miejscowego. Zabieg polega na usunięciu języczka i migdałków, które często są przyczyną chrapania. Po zabiegu otrzymają Państwo bliznę, która pomoże usztywnić podniebienie miękkie, co zmniejsza wibracje związane z chrapaniem.

Procedura jest ogólnie uważana za bezpieczną, choć u niektórych pacjentów mogą wystąpić reakcje alergiczne. Po zabiegu większość pacjentów zauważa znaczne zmniejszenie chrapania i brak powikłań po iniekcji. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować kilku zabiegów, aby doświadczyć optymalnych rezultatów.

Pacjenci, którzy są zainteresowani snoreplastyką iniekcyjną powinni zdawać sobie sprawę, że procedura może zająć kilka sesji, aby wyniki stały się widoczne. Może to również potrwać kilka sesji, zanim leczenie będzie w pełni skuteczne. Jeśli potrzebujesz wielu sesji zanim zobaczysz rezultaty, zabieg snoreplastyki iniekcyjnej może nie być dla Ciebie. Twój lekarz może zalecić inną opcję leczenia, jeśli nie jesteś w stanie uzyskać pożądanych rezultatów po jednym lub dwóch zabiegach.

Po zabiegu większość pacjentów może wrócić do pracy następnego dnia. Pojawi się pewna bolesność, ale powinna ustąpić w ciągu kilku tygodni. W niektórych przypadkach chrapanie może powrócić w ciągu kilku miesięcy. W tym czasie najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, aby omówić kolejny krok.

Jakie są etapy zabiegu? Zabieg będzie obejmował wstrzyknięcie środka znieczulającego i usunięcie półksiężycowatego paska błony śluzowej jamy ustnej. Następnie umieszczona zostanie tytanowa siatka o owalnym kształcie.

Procedura ta jest skuteczna w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego chrapania. Zabieg może również wyleczyć niektóre przypadki chrapania przewlekłego. Zabieg ten nie jest jednak pozbawiony ryzyka. Mogą wystąpić powikłania chirurgiczne, takie jak ekstruzja implantu.

Aby określić, czy ten zabieg jest dla Państwa odpowiedni, ważne jest, aby najpierw wykluczyć inne schorzenia, które mogą być przyczyną objawów. W niektórych przypadkach chrapanie może być wskaźnikiem obturacyjnego bezdechu sennego, który powoduje powtarzające się przerwy w oddychaniu w ciągu nocy. Dlatego należy poddać się dokładnej ocenie snu z lekarzem.

Zabieg snoreplastyki iniekcyjnej na chrapanie może być realną opcją dla pacjentów, którzy cierpią z powodu przewlekłego chrapania. Procedura ta może pomóc zmniejszyć lub wyeliminować chrapanie poprzez rozluźnienie języka, ust i tkanek gardła. Procedura ta pomaga również w leczeniu bezdechu sennego, poważnego stanu medycznego, który powoduje pauzę w oddychaniu podczas snu.

Podobne tematy