Korzyści zdrowotne wynikające z terapii czerwonym światłem

Sauny na podczerwień to urządzenia wykorzystujące powierzchnie emitujące do wytwarzania ciepła. Ciepło pomaga zwiększyć ogólny stan zdrowia organizmu i poprawia funkcje sercowo-naczyniowe i detoksykacyjne. Inna technika, fotobiomodulacja, wykorzystuje światło do oddziaływania na komórki skóry. W połączeniu z terapią cieplną, terapia ta może zapewnić wiele korzyści zdrowotnych. Oprócz profesjonalnych zabiegów, terapia światłem czerwonym może być stosowana w domu.

Aktywacja energii komórkowej

Aktywacja energii komórkowej za pomocą czerwonego światła jest znana z promowania uzdrawiania i odmładzania. Działa ono poprzez pobudzenie funkcji mitochondriów, organelli wytwarzających energię w komórkach. Organelle te produkują nośnik energii – cząsteczkę ATP, która jest niezbędna do życia. Kiedy mitochondria funkcjonują prawidłowo, produkowanych jest więcej ATP, co poprawia funkcjonowanie komórek, odmłodzenie i naprawę uszkodzonych komórek.

Wykazano, że światło czerwone zmniejsza stan zapalny i wspomaga regenerację mięśni. Aktywuje również komórki mioelektryczne, które są komórkami macierzystymi w obrębie tkanki mięśniowej. Komórki te są ważne dla wzrostu i naprawy mięśni. Kiedy są aktywowane przez czerwone światło, produkują więcej ATP i tlenku azotu, co pomaga zmniejszyć przewlekły stan zapalny i wspiera zdrową regenerację mięśni.

Biologiczny proces, w którym powstaje energia, jest tak stary jak życie. W komórkach światło motywuje dwóch kluczowych graczy w produkcji energii: mitochondria i ATP. Wykorzystanie czerwonego światła do stymulacji tych ważnych organów może wspomóc proces regeneracji skóry i poprawić ogólny stan zdrowia. Terapia światłem czerwonym zwiększa również produkcję kolagenu, co poprawia wygląd leczonego obszaru.

Terapia światłem czerwonym jest korzystna w przypadku wielu dolegliwości, w tym stanów zapalnych. Poprawia również krążenie i pobudza funkcje naprawcze komórek. Terapia ta jest również pomocna w rozwiązywaniu napięć mięśniowych, problemów stomatologicznych i starzenia się skóry. Nie powoduje bólu ani podrażnień i jest bezpieczna dla większości ludzi.

Budowa nowych tętnic

Terapia światłem czerwonym działa poprzez zwiększenie mikrokrążenia krwi. To z kolei prowadzi do zwiększonego zaopatrzenia w tlen w całym organizmie. Ten dopływ tlenu jest krytyczny dla różnych procesów, w tym proliferacji komórek i syntezy białek, odbudowy tkanek, reakcji zapalnej i angiogenezy. Pomaga również organizmowi w eliminacji odpadów. Pomaga stymulować układ nerwowy, który składa się z mózgu, rdzenia kręgowego i komórek wspierających neurony. Układ nerwowy jest “centrum dowodzenia” organizmu i reguluje funkcje różnych układów, w tym układu sercowo-naczyniowego.

Światło czerwone jest również skuteczne w aktywacji energii komórkowej i detoksykacji komórek. Stwierdzono, że jest ono szczególnie skuteczne w budowaniu nowych tętnic. Jednak najlepsza długość fali w terapii światłem czerwonym mieści się w przedziale od 600 do 1100 nM. Światło poniżej tej długości fali nie może przeniknąć do żywej tkanki, a światło powyżej tej długości fali jest szybko absorbowane przez wodę.

Terapia światłem czerwonym wspiera również zdrowy układ odpornościowy poprzez zwiększenie poziomu tlenku azotu, hormonu, który wspomaga proces leczenia. Zmniejsza również stan zapalny i poprawia krążenie. Oznacza to, że organizm może szybciej odzyskać zdrowie po urazie i jest mniej narażony na powstawanie blizn. Ponadto, terapia czerwonym światłem pomaga w przywróceniu zdrowej skóry, ponieważ zwiększa krążenie krwi do komórek skóry.

Korzyści płynące z terapii czerwonym światłem są praktycznie nieskończone. Dzięki wielu badaniom laboratoryjnym wykazującym jej skuteczność w leczeniu różnych schorzeń, ludzie mogą być pewni, że terapia ta poprawi ich zdrowie. Korzyści z terapii czerwonym światłem są liczne i można na nich polegać jako na cennym dodatku do każdego reżimu fitness.

Zmniejszenie objawów depresji

Terapia czerwonym światłem jest stosowana od wielu lat w leczeniu depresji, ale ostatnie badania sugerują, że może być jeszcze bardziej skuteczna niż wcześniej sądzono. Naukowcy odkryli, że pacjenci zgłaszają wzrost pozytywnego nastroju po pojedynczej sesji świetlnej. Odkryli również, że pacjenci, którzy zgłaszają poprawę, są bardziej skłonni do kontynuowania leczenia. Jest to ważne, ponieważ nieprzestrzeganie zasad leczenia jest jednym z największych problemów zdrowia publicznego. W rzeczywistości 42% osób stosujących leki przeciwdepresyjne przerywa leczenie w ciągu pierwszych 30 dni. Ponadto, 25% tych pacjentów nie informuje swoich lekarzy przepisujących leki o tym, że przestają je przyjmować. Pomimo tego, że terapia światłem jest skuteczniejsza od leków przeciwdepresyjnych, nie gwarantuje pełnej remisji.

Terapia światłem czerwonym nie tylko leczy objawy; leczy podstawową przyczynę depresji, którą jest brak naturalnego światła. Podczas ciemnych zimowych miesięcy miliony Amerykanów doświadczają objawów choroby afektywnej sezonowej, czyli SAD. Dostarczając organizmowi więcej naturalnego światła, ludzie mogą wyleczyć swoje objawy i pokonać podstawowy problem.

W jednym z badań klinicznych zbadano skuteczność terapii czerwonym światłem obok terapii poznawczo-behawioralnej, znanej jako modyfikacja tendencji uwagi. Technika ta zmniejsza negatywną tendencję uwagi. Uczestnicy otrzymali zabieg z użyciem czerwonego światła na lewe lub prawe czoło oraz zabieg pozorowany. Co ciekawe, u tych, którzy zostali poddani terapii na prawym czole, zaobserwowano znacznie większą poprawę niż u tych, którzy otrzymali terapię pozorowaną.

Zmniejszenie zapalenia błony śluzowej jamy ustnej

Nowe badanie przeprowadzone przez St. Jude Nursing Research pokazuje, że terapia czerwonym światłem zmniejsza zapalenie błony śluzowej jamy ustnej u dzieci i młodzieży z przeszczepem szpiku kostnego. Terapia ta, zwana fotobiomodulacją, zmniejsza stan zapalny, sprzyja gojeniu się ran oraz redukuje wolne rodniki i stres oksydacyjny. Ma również szereg innych korzystnych efektów. Pacjenci są poddawani terapii światłem o niskim poziomie codziennie przez kilka minut wewnątrz i na zewnątrz ust. Podczas leczenia mogą oglądać telewizję, czytać lub wykonywać inne czynności.

W innym badaniu stwierdzono, że terapia światłem czerwonym może zmniejszyć ból odczuwany przez pacjentów z zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej. Naukowcy odkryli, że terapia czerwonym światłem przeciwdziała wywołanej chemioterapią suchości i bólowi u pacjentów z zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej. Ta nowa terapia może poprawić zdolność pacjenta do jedzenia i ograniczyć stosowanie środków przeciwbólowych. Dodatkowo, może ona poprawić stan psychiczny pacjenta i zwiększyć ilość spożywanych przez niego pokarmów.

U pacjentów z OM mogą również wystąpić dysfagia, dysgeusia, hiposylwacja. U niektórych występują również zaburzenia mowy lub osteonekroza szczęki. Choroba może wpływać na jakość życia pacjenta, a także na przebieg jego leczenia. Może również wpłynąć na zdrowie pacjenta i koszty, ponieważ 15% pacjentów poddanych radioterapii było hospitalizowanych z powodu powikłań związanych z leczeniem. Zastosowanie laseroterapii niskopoziomowej wykazało znaczącą redukcję częstości występowania OM.

Badanie sugeruje również, że PBM jest pomocny w leczeniu pacjentów z OM. Aktywuje ona mitochondria w błonie śluzowej jamy ustnej w celu promowania transferu elektronów. Ta stymulacja zwiększa liczbę miofibroblastów, które są komórkami pochodzącymi z fibroblastów. Komórki te zawierają czynniki wzrostu, które promują naprawę i ochronę cytotoksyczną. Stąd też PBM jest doskonałym lekiem na wywołane promieniowaniem zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

Redukcja łysienia

Ostatnie badania sugerują, że terapia światłem czerwonym zmniejsza utratę włosów w różnych schorzeniach, w tym w łysieniu plackowatym i bielactwie. Chociaż potrzeba więcej badań, obecna technologia jest stosunkowo bezpieczna do codziennego stosowania i nie stwarza znaczącego ryzyka ani skutków ubocznych. Występuje pewna wrażliwość w napromieniowanych obszarach ciała, ale jest ona tymczasowa i można ją złagodzić stosując ochronne okulary.

Leczenie światłem czerwonym działa poprzez wywołanie reakcji biochemicznej w mitochondriach, która pomaga w produkcji ATP, waluty energetycznej organizmu. ATP zasila szereg funkcji w organizmie, w tym wzrost włosów. Kiedy poziom ATP wzrasta, organizm może funkcjonować bardziej wydajnie i skutecznie. W ten sposób zabieg z użyciem czerwonego światła wspomaga wzrost włosów.

Badania wykazały również, że terapia czerwonym światłem pomaga w leczeniu łysienia androgenowego. W jednym z badań, przeprowadzonym na 42 kobietach z łysieniem androgenowym, porównano ich wypadanie włosów przed i po leczeniu laserem niskopoziomowym. Wyniki wykazały statystycznie istotną poprawę w gęstości, grubości i liczbie włosów. Wyniki te były zgodne z wynikami innych badań.

Terapia światłem czerwonym jest nieinwazyjną terapią, która może być stosowana w gabinecie dermatologicznym lub fizykoterapeutycznym. Zabieg powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowanego lekarza znającego tę technikę. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, lekarz może skierować Cię do lekarza specjalizującego się w terapii czerwonym światłem. Ponieważ terapia ta nie jest uważana za główny nurt, może nie być objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się więcej informacji przed zastosowaniem jej dla siebie.

Efekty uboczne

Terapia czerwonym światłem jest bezpieczna dla większości ludzi, o ile przestrzegają oni zalecanego harmonogramu leczenia. Jednak niektóre osoby o wrażliwej skórze mogą doświadczyć tymczasowego ściągnięcia lub zaczerwienienia. Aby sobie z tym poradzić, powinny one zmniejszyć liczbę zabiegów w tygodniu lub odsunąć się dalej od urządzenia. W przypadku poważniejszych skutków ubocznych należy skonsultować się z lekarzem.

Terapia światłem czerwonym jest alternatywnym sposobem leczenia, który jest promowany w przypadku różnych stanów chorobowych, w tym w celu zmniejszenia skutków ubocznych chemioterapii nowotworów. Jest również stosowana w celu złagodzenia bólu i stanów zapalnych. Niektórzy ludzie zgłosili również, że terapia pomogła zapobiec rozwojowi zimnych blizn spowodowanych przez wirus opryszczki pospolitej (herpes simplex).

Terapia światłem czerwonym działa poprzez dostarczanie do skóry skoncentrowanych fal światła naturalnego. Fale te są absorbowane przez komórki i stymulują produkcję kolagenu i elastyny. Zwiększają również poziom ATP, cząsteczki przenoszącej energię, która znajduje się we wszystkich żywych organizmach. Zwiększona ilość ATP pomaga naprawić uszkodzenia i odmłodzić komórki.

Terapia światłem czerwonym zmniejsza stan zapalny i ból. Wykazano, że zmniejsza ona ból związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów, łzami łąkotki i ogólnym bólem kolana. FDA zatwierdziła terapię czerwonym światłem do tego celu.

Podobne tematy