
Swędzenie skóry głowy to nieprzyjemna i krępująca dolegliwość. Zwykle ma związek z łupieżem, choć bywa też objawem innych chorób dermatologicznych. Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim poradzić?
Swędząca skóra głowy to uczucie, które zna większość z nas. Często dolegliwość jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji włosów lub skutkiem zaburzenia bariery hydrolipidowej skóry głowy, na przykład na skutek przesuszenia. Bywa jednak, że problem ze skalpem jest związany z chorobą skóry, którą należy leczyć przy pomocy leków. W każdym przypadku takie objawy wymagają także zmian w zakresie codziennej pielęgnacji.
Przyczyny swędzenia skóry głowy i sposoby ich leczenia
Odkrycie właściwej przyczyny swędzenia skóry głowy często wymaga kontaktu z lekarzem dermatologiem, który pomoże określić z objawem, jakiej dolegliwości mamy do czynienia. Wśród schorzeń objawiających się w ten sposób znajdują się m.in. łagodne infekcje grzybiczne z łupieżem, jak i przewlekła choroba o podłożu autoimmunologicznym, jaką jest łuszczyca. Oto najczęstsze przyczyny swędzenia skóry głowy oraz sposoby ich leczenia.
Łupież
Łupież można zaklasyfikować jako rodzaj grzybicy skórnej. Jego objawy są bowiem wywołane bytującymi na skórze głowy grzybem z gatunku Malassezia. Objawy pojawiają się, gdy na skórze głowy wystąpią odpowiednie warunki tłuszczowe do namnażania się grzyba, który wykorzystuje obecne w ludzkim łoju lipidy jako źródło energii do rozwoju. Wytwarzane wówczas metabolity podrażniają naskórek, wywołując stan zapalny objawiający się swędzeniem skóry głowy i pojawieniem się charakterystycznych białych łusek. Aby pozbyć się uciążliwego problemu, zwykle wystarcza domowa kuracja z użyciem szamponu przeciwłupieżowego o działaniu przeciwgrzybiczym.
Łojotokowe zapalenie skóry
Swędzenie skóry głowy może być także objawem łojotokowego zapalenia skóry. Jest to stan zapalny obejmujący skórę głowy, klatkę piersiową i plecy, którego przyczyną, podobnie jak w przypadku łupieżu, są grzyby z rodzaju Malassezia, nadmierna produkcja łoju oraz nieprawidłowy przebieg procesu odnowy komórkowej naskórka. Choroba często występuje z łupieżem tłustym. Ma charakter nawracający i przewlekły. W leczeniu ŁZS stosuje się szampony i leki przeciwgrzybiczne zawierające cyklopiroksolaminę, siarczek selenu lub ketonazal. Po kilkutygodniowej domowej kuracji problem zwykle ustępuje.
Łuszczyca
Łuszczyca to przewlekla choroba zapalna skóry. Schorzenie ma podłoże autoimmunologiczne i dotyczy 1-5% mieszkańców Europy. Przyczyną problemów skórnych jest zazwyczaj nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, w którym naturalny cykl życia komórki na skórze zostaje skrócony z 28 dni do 4, przez co nowe komórki szybciej dojrzewają, obumierają i złuszczają się w postaci białych łusek. W większości przypadków chorobę leczy się zewnętrznie, stosując szampon na łuszczycę z kwasem salicylowym i mocznikiem. Ważne jest także odpowiednie nawilżanie skóry głowy oraz profilaktyka w tym zakresie pomiędzy nawrotami choroby.
Atopowe zapalenie skóry
Przyczyną swędzenia skóry głowy może być także atopowe zapalenie skóry. W tym przypadku reakcja ma podłoże alergiczne lub genetyczne. Jej przebieg charakteryzuje się nasilonym świądem oraz zmianami skórnymi w postaci zgrubień, grudek i szorstkich placków. Atopia najczęściej występuje u dzieci, ale może rozwinąć się również u dorosłych. W przypadku wystąpienia objawów konieczne jest stosowanie leków przeciwzapalnych na bazie kortykosteroidów, antybiotyków oraz substancji przeciwgrzybiczych, które powinien przepisać lekarz.
Podobne tematy